Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: CAFE TONE

Co může být lepšího, než si při čekání na tramvaj zkrátit čas dobrou kávou? Smíchovská Lidická ulice patří rozhodně k těm rušnějším, které v Praze jsou. Chodci, tramvaje, auta – provoz je zde skutečně velký a téměř nikdy neustává. A to ani na zastávce Zborovská, kde se v době dopravní špičky střídá jedna tramvaj za druhou. V tomto místě vlastně nic neobvyklého. Co ale neobvyklé rozhodně je? Že výběrová káva nikdy nebyla a nikde není cestujícím tramvaje blíž než právě zde. S trochou nadsázky totiž výstup z tramvaje rovnou vstupem do kavárny CAFE TONE.

Psal se rok 2019 a na pražském Andělu se pomalu, ale jistě začala zabydlovat výběrová káva. Jedním z takových míst se stalo na podzim i CAFE TONE – moderní espresso bar se skvělou výběrovou kávou, výběrem italských vín, cukrovinek, dortů a skvělého pečiva. „Chceme ukázat lidem, že je možné za stejnou cenu mít vyšší kvalitu nápojů a zároveň, že svět výběrové kávy je rozmanitý a plný různých chutí a tónů. Rádi poradíme s výběrem a přípravou i na doma,“ říká barista a provozní Tomas Ashtar, který své zkušenosti s kávou začal rozvíjet v Ambiente pod vedením šéfbaristy řetězce Ondřeje Štokla.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Kniha kaváren 2021?
Knihu Kaváren známe už z předchozích let, kdy se objevovala na Prague Coffee Festivalu. Je pro nás tedy ctí, být v knize jako zástupce výběrové kávy na pražském Andělu. Je nám sympatické, že si může majitel knížky obejít několik podniků se zážitkem, a že má díky tomu také možnost porovnávat.

Proč by měli lidé navštívit právě vaši kavárnu?
Snažíme se o pohodovou atmosféru espresso baru v severském stylu, kdy se zaměřujeme prioritně na preciznost přípravy kávy, aby chutnala tak jak má podle svého chuťového profilu. Proto kávy často střídáme ať to není nuda!

Na jakou kávu tedy u vás můžeme narazit?
Dlouhodobě spolupracujeme s libereckými NORDBEANS. Ti se u nás objevují na obou mlýncích na espresso. Co se týče filtru, tak zde střídáme pražírny z celé Evropy – Friedhats, Nomad, Roastopus, Coffee Colective ale i české Father’s, Birdsong Coffee, Rusty Nails nebo nově Be Berry Tomáše Laca.

Jaká je specialita CAFE TONE? Na co k vám nejraději lidé chodí?
Naše specialita je troubení trumpetou na ulici, když ohlašujeme akci „Káva za 20 korun“! (smích) Ne, teď vážně… Za specialitu bych označil PEANUT BUTTER BAR, který se stal naším nejoblíbenějším dezertem v roce 2021. A k tomu samozřejmě klasické cappuccino, to prostě mezi našimi hosty vede. Velmi se nám osvědčil model nabídky dvou káv na espresso, kdy jedna je vždy čokoládovější konzervativnější a druhá je vždy nějaká ovocná topka. 

Ke kávě máte na výběr spoustu sladkého – větrníky, croissanty, kremrole nebo baklavu. Najdeme na menu i něco slaného? 
Ano, standardně máme zapečené kváskové chleby nebo sendviče.

Takže vaši hosté nebudou o hladu ani když se u vás zdrží například nad prací nebo studiem…
Přesně tak. U nás si můžete sednout, vyřešit pracovní schůzku nebo přímo pracovat. Máme pár stolků, ale často se nám točí. Navíc jsme přímo na tramvajové zastávce, takže se občas stane že někdo vyskočí z tramvaje přímo do kavárny a zase rychle zpět (smích). 

Máte dětský koutek? 
Dětský koutek nemáme ale maminky k nám s kočárky běžně na kávu chodí. Na přání jim zatancujeme sambu (smích) nebo nabídneme babyccino. 

A jste dog-friendly?
Jsme MUST DOG FRIENDLY. Psy milujeme a razíme cestu, že i pes by měl mít z návštěvy kavárny zážitek. Spolupracujeme s projektem DOG CITY LIFE, kdy od nás pejsek vždy dostane misku s vodou a psí sušenky. Navíc máme vpředu kasičku, kde organizujeme sbírku na pomoc opuštěným pejskům z útulků.

Kolik baristů v CAFE TONE pracuje?
V naší partě bývá běžně kolem sedmi baristů. 

A jak u vás probíhají školení? Pořádáte třeba cuppingy?
Pravidelně školíme a děláme cuppingy s Ondřejem Štoklem, který nám pomáhá udržovat vysoko nastavenou laťku. S výběrovou kávou to myslíme vážně a jsme rádi za každého spokojeného zákazníka!

Co vás na vaší práci baví nejvíce? 
Krom úžasných chuťových profilů, které se neustále vyvíjí i díky experimentálním způsobům zpracování je pro mě důležitý i sociální aspekt výběrové kávy. To, že se v kávovém řetězci myslí i na farmáře a jejich rodiny tak, aby se jim zajistil důstojný život a oproti komoditním kávám měli i vyšší výkupní ceny.

CAFE TONE najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.