Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Café Havlíček

Chrám svaté Barbory a Kostnice patří k historickým dominantám Kutné Hory, to je všem jasné. Víte ale, jaká je kávová dominanta tohoto středověkého města stříbra, jehož památková zóna je zapsána na seznamu UNESCO? Je to Café Havlíček. Rodinná kavárna a penzion se nacházejí v historické budově kousek od Vlašského dvora, královského paláce s tisíciletou historií, kde bývala i královská mincovna. Je tedy jen na vás, jestli svůj kávový výlet zahájíte u šálku skvělé výběrové kávy, při kterém si uděláte plán návštěv kutnohorských památek nebo se naopak nejdřív pokocháte historickými skvosty, za kterými jezdí lidé z celého světa, a jako odměnu si pak dopřejete kávu a něco sladkého k tomu.

Kutná Hora je neodmyslitelně spojena s těžbou stříbra. Historie dolování se tam začala psát už na konci prvního tisíciletí. Díky bohaté těžbě se ve městě začal razit stříbrný Pražský groš, který se stal velmi rychle silným platidlem. A právě se stříbrnou mincí je tak trochu spojen i začátek Café Havlíček. Kavárna své dveře hostům otevřela 21. března 2016 na první jarní den. „První milé hosty jsme obsloužili už den předtím k večeru. Minci od nich pro štěstí máme pořád schovanou v kasírce,“ vypráví Adam Princ, majitel a hlavní barista kavárny.


Café Havlíček je jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Byli jsme osloveni a přišlo nám to jako zajímavý projekt, který doporučuje stylové kavárny s dobrou kávou. Navíc fandíme Prague Coffee Festivalu. 

Proč by měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Důvodů je více. Výborná káva od mamacoffee, skvělé koláče, které u nás s láskou pečeme, pohodová atmosféra, usměvavý personál. A mimochodem – za návštěvu stojí celá Kutná Hora!

Jaká místa byste doporučil? Máte nějaký tajný tip, o kterém se moc neví? 
Máme rádi procházky na protějším břehu říčky Vrchlice, nad Královskou procházkou. Pokud vylezete nahoru na kopec, odměnou je vám krásný a fotogenický výhled na chrám sv. Barbory a přilehlou Jezuitskou kolej, sídlo GASK.

Jaká je specialita vašeho podniku? Na co k vám nejraději lidé chodí?
Rozhodně cheesecake! Takový jako máme my, nikde jinde neumí! A není to sebechvála. Nebo snad jen malinko (smích). Ale opravdu, říkají to naši štamgasti. 

Máte na menu i něco slaného? Může si u vás host dát třeba snídani?
Jsme kavárna s penzionem, takže v dopoledních hodinách jsme schopni připravit snídani i pro veřejnost, je ale lepší nám to předem nahlásit. Jinak si u nás si hosté pochutnají hlavně na těch našich s láskou pečených „domácích“ koláčích.

A ke koláčům se samozřejmě nejlépe hodí výběrová káva. Jakou máte na mlýnku?
Mamacoffee, spolupracujeme jen s touto pražírnou, která se nám nejlépe osvědčila, nejen produktem, ale celou jejich filozofií. Kávu na mlýnku čas od času střídáme.

Co když k vám po toulkách po kutnohorských památkách zavítají rodiče s dětmi. Máte dětský koutek?
Ne, děti do kavárny nepatří (smích). Ale když přijdou, jsou samozřejmě vítány. 

A pejsci, ti do kavárny mohou?
Ano, když to nebude maxipes… Nic proti Fíkovi! 

Takže předpokládám, že je u vás v kavárně docela klid. Chodí k vám lidé i pracovat?
Ano. Zejména ve všední dny patří naše kavárna mezi klidnější, a proto pracujícími často vyhledávanou.

Kolik členů má tým Café Havlíček?
Jsme tři. 

Míváte i nějaká pravidelná školení? 
To nám poskytuje náš dodavatel kávy. 

Co vás na práci baví nejvíce?
Úplně všechno! 


Café Havlíček je jedním ze 44 podniků z celé České republiky, které najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.