Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: MaKa Coffee

MaKa: Místo, kde se káva praží, připravuje a vychutnává.

Lysá nad Labem je známá především prostorem výstaviště, kam se během roku sjíždějí milovníci psů, květin a bonsají, starých automobilů, chataři i chalupáři, ale třeba také myslivci a rybáři nebo ti, co si rádi poslechnou dechovku. Tematický záběr je to skutečně široký. A pokud patříte k těm, které veletrhy a výstavy tak úplně nelákají, v Lysé najdete i jeden ze skvostů barokní architektury – zámek s nádhernou zahradou, ve které si můžete prohlédnout sochy dne a noci, přírodních živlů světadílů nebo ročních období od žáků Matyáše Bernarda Brauna. A když už vás ze všeho začnou bolet nohy, jen pár kroků od zahrady, je na Husově náměstí od prvního letního dne roku 2019 otevřena kavárna MaKa, bez jejíž návštěvy rozhodněte nemůžete z Lysé odjet.

Vidlička zkřížená s tamperem. Přesně to najdete v logu kavárny a pražírny MaKa v Lysé nad Labem. Právě toto spojení naznačuje, co mohou hosté od podniku očekávat – skvělou výběrovou kávu upraženou přímo před jejich zraky a výborné jídlo z těch nejkvalitnějších surovin. „Vyzdvihl bych naše snídaně, které jsou velice oblíbené a samozřejmě naši kávu,“ říká majitel kavárny Karel Runštuk, kterého svět výběrové kávy uchvátil už na střední škole. V roce 2014 si totiž udělala kávový kurz a myšlenka na otevření vlastní kavárny byla na světě. „Nejprve jsem chtěl ale získat nějaké zkušenosti. Začal jsem v zahraničí, pak jsme se vrátil do Prahy, kde jsem působil asi dva roky a poté jsem začal pracovat v kavárnách v menších městech, abych pochopil, jak takovou kavárnu na malém městě provozovat,“ vypráví.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Kniha kaváren 2021?
Knihu kaváren je u nás velmi oblíbená. Již několik let ji sami aktivně využíváme, a proto jsme se rozhodli stát se součástí tohoto projektu.

Proč by se za vámi měli hosté vypravit?
Jsme kavárna, která se snaží spolupracovat s místními farmáři.  Náš prostor je celkově zařízený ve velmi moderním stylu. Hosté ale u nás mohou vidět také proces pražení přímo na vlastní oči. 

Máte na menu nějakou specialitu?
Těžko říct, co zákazník, to jiná chuť. V první řadě jsme kavárna a pražírna, takže rozhodně naše káva. Ale vlastně jsme tak trochu i bistro, a tak bych asi vyzdvihl naše snídaně, které jsou velice oblíbené. 

Nabízíte pouze vlastní kávu? 
Ano. 

Jací jsou vaši hosté? 
Naše kavárna se specializuje na pracovní schůzky, částečně i z tohoto důvodu například nemáme dětský koutek. Což samozřejmě neznamená, že si k nám nemohu přijít sednou maminky s dětmi. To určitě mohou. Stejně tak jsou u nás vítáni i poslušní pejsci na vodítku. 

Kolik máte zaměstnanců? 
Náš tým se aktuálně skládá z deseti členů. 

Pořádáte pro své zaměstnance  školení? 
Občasný cupping či školení proběhne a rádi bychom se na toto téma více zaměřili, aby byl servis pro naše zákazníky v co nejlepší kvalitě.

Co vás na vaší práci baví nejvíce?
Bohužel se již z pozice baristy a kuchaře dostávám do pozice majitel, kde jde spíše o papírování, což mě rozhodně mrzí. 

Jak to? 
Spousta lidí si myslí, že si založí gastro podnik a tam si budou dělat kávu do konce života. Tedy tak jsem si to aspoň já myslel (smích). Ale opak je pravdou. Postupem času se vaše priority soustředí do jiných míst v podniku a příprava kávy začíná být spíš jen vzpomínka, kterou si sem tam přijdete na směnu osvěžit.

Když už jsem se dostali k tomu vedení podniku. Jak vás ovlivnila pandemická omezení, která přišla necelý rok po vašem otevření? 
Omezení přišla v nevhodnou chvíli, tedy na jaře, kdy pro kavárny opět začíná sezóna. Naštěstí jsme stihli hbitě zareagovat a téměř okamžitě jsme kavárnu rozjeli jako okénko. Takovýto režim jsme si nedokázali nikdy představit, ale díky našim zákazníkům, kteří nás neustále podporovali, jsme vše zvládli ustát bez větší újmy. 

Pozorujete aktuálně (po rozvolnění) zlepšení situace?
Po rozvolnění se znatelně vrátila většina toho, co nám předchozí nařízení vzala a kavárna opět ožila. Bohužel i tak je aktuální situace znát. Je vidět, že lidé neví, co čekat a bojí se toho, co přijde, zejména po finanční stránce. 


Kavárna MaKa je jedním ze 44 podniků z celé České republiky, které najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.