Kavárny / Kniha kaváren,  Novinky

Kniha kaváren 2021: SOuLmate Mikro café

Co najdete v malém kávovém domečku v Dublovicích? SOuLmate Mikro café a dokonalou kávu.

Bar s kávovarem, mikrovlnkou, myčkou nádobí, vitrína s dortíky, stoly, židle, věšák na kabáty, stále se otevírající dveře a průvan z oken. Tak přesně takhle to v dublovickém SOuLmate Mikro café nevypadá. Jak už samotný název „mikro café“ napovídá, nemůžeme o kavárně, v tom klasickém slova smyslu, vlastně mluvit. Ale nebojte se, i když si uvnitř nesednete, protože vlastně žádné uvnitř není, o skvělou výběrovou kávu upraženou jen o pár metrů vedle, rozhodně nepřijdete. Jen pozor malý kávový domeček má otevřeno pouze o víkendech od jara do podzimu. V zimě a přes týden totiž Mikro odpočívá.

Patříte k těm, co neradi plánují? Pokud se nechcete ochudit o dokonalý zážitek, o propojení přírody a skvělé kávy, zkuste si pro jednou plán udělat a třeba hned na jaře o víkendu vyrazit do malého kávového světa, který najdete kousek od Příbrami. „Na jaře 2020, tedy v době první vlny pandemie, se nám v hlavách zrodil první nápad udělat vedle naší pražírny i kavárnu. Radek, jediný člen našeho holčičího týmu, postavil první variantu Mikro café. Po úspěšné sezóně jsme se rozhodli ho ještě trochu více poladit a v roce 2021 otevřeli náš minimalistický kávový domeček,“ popisuje Soňa Foučková, spolumajitelka SOuLmate a baristka.


SOuLmate Mikro café je jednou z kaváren zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Dostali jsme tu příležitost a moc rádi jsme ji využili. Je to zajímavý projekt, díky kterému může člověk zavítat na krásná místa se skvělým kafem.

Na co se u vás mohou lidé při návštěvě těšit?
Mikro café je místo, kde mohou naši zákazníci ochutnat námi upraženou a připravenou kávu. Jsme oblíbeným cílem víkendových výletů.

Máte nějakou specialitu? Co si u vás hosté nejraději dávají?
V kávové nabídce máme jak nápoje na bázi espressa, tak i filtrovanou kávu, či kávy na ledu. Řekla bych ale, že k nám lidé jezdí nejen na výběrovou kávu s dezertem, ale i na speciality, které různě měníme. Vloni například vedly lívance s domácím slaným karamelem a čokoládou nebo třeba oblíbené tapas se sklenkou dobrého vína.

Takže kávou a něčím sladkým to u vás nekončí. Co máte ještě na menu?
Kromě zmíněných tapas z kvalitních italských surovin, tam máme ještě skvělý hummus, nebo třeba bohatě naložené chleby, upečené v lokální pekárně.

SOuLmate byla nejprve jen pražírna, kterou jste založili v roce 2017. I přesto, máte někdy na mlýnku i jinou kávu?
Ne ne, jen zrna z naší pražírny. 

Tím, že je Mikro café venkovní sezónní záležitostí, tak si u vás na své přijdou určitě i děti a pejsci, že?
Přesně tak, vzhledem k tomu, že jsme v podstatě uprostřed přírody, děti se u nás zabaví tak nějak ‚po svém‘. Kromě našeho posezení si můžete dát na louce piknik, nebo zajít na procházku k nedalekému rybníku. Vše je možné. S dětmi i s pejsky. 

Kolik je potřeba lidí na provoz Mikro café?
Dohromady jsme v SOuLmate tři a loni náš tým doplnila brigádnice Eli.

Probíhají tedy u vás i nějaká školení?
Vzhledem k tomu, že si kávy pražíme samy, jsou u nás pravidelné cuppingy. Ale i školení brigádníků, kteří se pak v SOuLmate zapojují i když je Mikro zavřené. Kvalitní příprava je pro nás zásadní.

A co vás na vaši práci nejvíc baví?
Asi všechno! Miluju a děkuju za to, že můžu. Nejvíc mě ale baví si s našimi zákazníky během přípravy kávy popovídat. Odkud za námi přijeli, jak se o nás dozvěděli a tak. Třešničkou je, když pak odjíždějí se spokojenými tvářemi. 


SOuLmate Mikro café najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.