Kavárny / Kniha kaváren,  Novinky

Kniha kaváren 2021: Malé Café

Co čekat od kavárny Malé Café? Velké věci! V červenci 2014 otevřela Šárka Bolatzká kavárnu v Krnově. Bez předešlých zkušeností, ale s velkým nasazením, se po hlavě vrhla do nového složitého oboru – gastronomie. Ta, která až do doby, než si otevřela svou vlastní kavárnu, kávu vůbec nepila, najednou absolvovala nespočet kávových kurzů, workshopů a školení. Zjistila, že připravovat skvělou kávu chce čas, znalosti, technologie, ale i finance. Do svého kávového know how, které dále předává, investovala téměř vše. A je to vidět!

Když se rozhodnete zavítat do krnovského Malého Café, ocitnete se na místě, které široko daleko nemá konkurenci, na místě, které dělá kávový svět lepší, kvalitnější a preciznější. A na co se můžete ještě těšit? „Jako jedni ze dvou podniků v Česku nabízíme na stálém mlýnku kávu anglické pražírny Climpson&Sons z Londýna, patřící mezi tři nejlepší pražírny výběrové kávy v Evropě,“ prozrazuje majitelka kavárny.


Malé Café je jednou z kaváren zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
O knize kaváren už vím dlouho ve spojitosti s Prague Coffee Festivalem. Každé zviditelnění sebe i kavárny vnímám jako velké plus. 

Proč by tedy měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Protože sídlíme ve městě, ve kterém taková kavárna s výběrovou kávou prostě není. A není vlastně ani v nejbližším okolí. Navíc jako jedni ze dvou podniků v České republice nabízíme na stálém mlýnku kávu anglické pražírny Climpson&Sons z Londýna, která patří mezi tři nejlepší pražírny výběrové kávy v Evropě. Jsem moc ráda, že krnované naši kvalitní kávu hodnotí velmi kladně. Navíc každoročně již šest let organizujeme kávový festival.

Lze u vás ochutnat i jinou kávu než z pražírny Climpson&Sons?
Hlavní nabídka je káva od Climpson&Sons London. Obvykle míváme na dvou mlýncích dva typy této výběrové kávy, dále napřímo spolupracujeme s italskou pražírnou Goriziana v italském městě Gorizia, odkud si necháváme dovážet kávu praženou pro tradičně zaměřené konzumenty kávy.

Když odběhneme od kávy. Mohou se u zákazníci i najíst?
Ano, hosté si u nás mohou hosté pochutnat na snídani, obědě, večeři a na dezertech vlastní výroby – ty jsou velmi oblíbené. Při snídaních jsou populární pokrmy s vejci, hlavně vejce Benedikt. Na obědy nabízíme vždy polední menu, kdy je na výběr ze tří jídel, navíc s možností rozvozu. Odpolední nabídce pak kralují hamburgery. Každý si tak přijde na své. 

I děti nebo psí mazlíčci?
Dětský koutek nemáme, ale dezertem určitě žádná ratolest nepohrne. Naše kavárna je také ‚extremly dog-friendly ‘. Psy (a nejen ty) milujeme a všechny plemena jsou u nás vítána. Vždy se pro ně najde nějaká ta dobrotka, deka, voda a pohlazení. 

A klidný koutek pro práci nebo schůzky máte také? 
Samozřejmě, pracovní schůzky jsou u nás na denním pořádku. Máme wi-fi i příjemné prostředí a snažíme se, abychom každému ty jeho pracovní povinnosti zpříjemnili. Šálek výběrové kávy je určitě dobrou volbou.

Co máte tedy na vaši práci nejraději vy osobně? 
Mě baví příprava kávy samotné!!! Někdy už nemám chuť věnovat se lidem, nebo všem provozním věcem okolo kavárny, ale kávu a přípravu skvělého espressa a filtru si užívám vždycky, když se k tomu dostanu.

Kolik má Malé Café zaměstnanců?
Celkem dvacet. A z toho jsou čtyři hlavní baristé. 

Pořádáte pro ně pravidelně školení nebo třeba cuppingy nových káv?
Pořádáme kurzy pro veřejnost, díky kterým i naši baristé stále trénují. Naše vlastní školení vedu především komplexně a zaměřuji se na konkrétní nedostatky. Cuppingy děláme dle chuti a potřeby, organizujeme coffee festival – celý rok je to pro nás kávový trénink. Děláme také vlastní baristické zkoušky (objednávka, na čas, na preciznost, na kvalitu, na chuť).


Malé Café najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.