Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Ô-mäi coffee

Ô-mai: zažijte kousek Vietnamu v pražském Karlíně.
Patří k jedné z nejrychleji se rozvíjejících a měnících se čtvrtí Prahy. Najdete zde mnoho tradiční i moderních restaurací, barů i kaváren, a když se jen tak rozhlédnete okolo sebe, tak narazíte na pár architektonických skvostů. Ano, řeč je o Karlíně, o části Prahy, která byla poměrně dost zanedbaná a povodněmi v roce 2002 velmi zničená. To je ale minulost. Dnes to v Karlíně žije a ulice jako je Křižíkova či Sokolovská bývají cílem mnoha fanoušků skvělé gastronomie. Jedním z podniků, který se těší velké oblibě je vyhlášená vietnamská kavárna Ô-mai, kterou najdete kousek od stanice tramvaje Urxova a kam se chodí nejen na skvěle připravenou kávu, ale také na dokonalé brunche s exotickým nádechem.

Sušené ovoce – přesně to znamená v překladu Ô-mai. A právě sušené ovoce je ve Vietnamu velmi oblíbené mezi dětmi a studenty. Snad i proto v sobě Ô-mai nese i symbolický význam, často se používá právě pro studenty, kteří v sobě mají vášeň, pošetilost a sní o svých cílech. Přesně takoví byli i zakladatelé proslulé karlínské kavárny Ô-mai Q. Nhat a K. Ngan. Ti o jejím otevření snili již od dob svých studií a tento sen si splnili v dubnu 2019, kdy v podniku přivítali své první návštěvníky.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Kniha kaváren pro nás představuje zajímavý projekt, do kterého jsme se chtěli vždy zapojit. Spojuje všechny zajímavé kavárny na jednom místě – to je prostě skvělá myšlenka.

Čím dokáže Ô-mai své hosty překvapit? 
Kavárnu jsme otevírali s vizí vytvořit místo, kde se mohou lidé setkat v útulném a stylovém prostoru a vychutnat si při tom dobrou kávu a skvělé jídlo. A to doufáme, že se nám povedlo. 

Máte nějakou specialitu? 
Podáváme různé druhy káv. Hosté si u nás mohou dát výběrovou kávu z evropských pražíren, ale také pravou vietnamskou robustu připravenou na mnoho způsobů. Třeba vietnamské americano Vinacano nebo filtrovanou kávu se zahuštěným mlékem Cà phê nâu Hà Nội [cafe nou hanoi]. Ta je velmi oblíbená. 

Co tedy u vašich zákazníků kromě vietnamské překapávané kávy vede? 
Je to také klasické cappuccino a pak samozřejmě jídlo. 

Jaké jídlo nabízíte? 
Zaměřujeme se především na brunche, ale jinak máme něco k snědku po celý den. Najdete u nás klasiku, ale také tradiční vietnamské jídlo. Každý si zkrátka přijde na své. Zdaleka nejoblíbenější jsou naše nadýchané lívance s nádechem exotiky.  

Z jakých pražíren berete výběrovou kávu? 
Momentálně máme na mlýnku kávu od londýnské pražírny Square Mile, občas míváme i kávu od berlínské The Barn.

Najdeme u vás i dětský koutek?
Ten bohužel nemáme, ale prostorově jsme kid-friendly. Takže není důvod, proč k nám s dětmi nezavítat. Stejně tak rádi vidíme i čtyřnohé mazlíčky. 

Kolik má v současnosti Ô-mai zaměstnanců? 
Celkem osm. 

A míváte pravidelná školení? 
Ano, v rámci našeho kolektivu pořádáme školení, i cuppingy. 

Co vás na vaši práci baví nejvíce? 
Naši zákazníci, kolektiv a prostor pro kreativitu.

 

Kavárnu Ô-mai najdete spolu s dalšími 43 podniky z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.