Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Café Na půl cesty

Café Na půl cesty: Místo, kde si dáte kávu a podpoříte dobrou věc.

Centrální park na Pankráci je jedním z velmi oblíbených cílů nejen místních obyvatel. A co takovému ideálnímu místu k odpočinku a setkávání se s přáteli nesmí chybět? No přece skvělá kavárna! A co když má taková kavárna ještě něco navíc? Pak je to dokonalá kombinace. Café Na půl cesty patří od 15. května 1997, kdy bylo symbolicky v 16:30 otevřeno, k neodmyslitelné součásti tohoto kousku pražské zeleně. Oranžový domek s černou střechou a velkou terasou láká k návštěvě už z dálky.

Café Na půl cesty nabízí už více jak čtvrt století nejen skvělou kávu svým zákazníkům, ale především dává v rámci rehabilitace šanci začlenit se do běžného života lidem s duševním onemocněním. „Návštěvou naší kavárny podpoříte lidi s duševním onemocněním v cestě k zaměstnání na otevřeném trhu práce. Účelem práce u nás je nácvik pracovních a sociálních dovedností,“ popisuje vedoucí projektu Nikol Weissová.


Café Na půl cesty je jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Chtěli jsme, aby se o našem projektu a o tom, co tady vlastně děláme, dozvěděli noví lidé.

A co tedy v kavárně vlastně děláte?
Návštěvou Café Na půl cesty podpoříte lidi se zkušeností s duševním onemocněním v jejich cestě k zaměstnání na otevřeném trhu práce. Samozřejmostí je také výborná káva, vždy něco dobrého k jídlu a jedinečná atmosféra. Přece jen v Praze není mnoho kaváren, které fungují už 25 let a vznikly z veřejných záchodků. 

Zmínila jste výbornou kávu. Spolupracujete s jednou pražírnou nebo se u vás na mlýnku kávy mění?
Kávu na mlýnku neměníme, sázíme na bio Columbii od mamacoffee, během letních měsíců si u nás na venkovním baru můžete dát filtrovanou Etiopii, také od mamacoffee.

Máte nějakou specialitu, na kterou k vám vaši zákazníci chodí?
Nevajíčkové bagely pro vegany i nevegany. Jinak ale máme spoustu dobrot z naší restaurace Mlsná Kavka a nově také spolupracujeme s pekárnou Zrno zrnko. Ze slaných věcí si u nás člověk může dát třeba i pizzu, hermelín, či veganského utopence. Možností je mnoho, jen maso u nás nehledejte. Můžete si jej ale přinést a využít náš venkovní gril. 

Najdeme u vás i dětský koutek?
To úplně ne, ale před kavárnou máme celý park. Takže o zábavu dětí, ale i psů je postaráno. Navíc máme velkou terasu, takže si u nás mohou maminky a tatínci sednout a svou ratolest, která si hraje venku, mají stále na očích.

Říkáte o sobě, že jste kavárna, která nabízí vždy něco navíc. Jak tomu máme rozumět? 
Něco navíc je třeba ta naše terasa, ale také u nás probíhají koncerty a výstavy, takže myslím, že milovníci kultury si u nás už mnohokrát ověřili, že na náš vkus je spolehnutí. Dále jsme třeba oblíbenou zastávkou pro cyklisty, kteří vědí, že se u nás mohou vždy posílit skvělou domácí limonádou a chutným koláčem. Díky naší poloze jsme ale i velmi vhodným místem pro oslavy narozenin nebo třeba firemní večírky. 

Kolik máte vůbec zaměstnanců?
Máme šest stálých zaměstnanců, šestnáct klientů v rámci rehabilitace a v závislosti na ročním období pak 10-20 brigádníků. 

Pořádáte pro ně školení? 
Ano, pravidelná školení zaměstnanci vede náš provozní nebo člen týmu, který dříve pracoval přímo v kavárnách mamacoffee.

Co vás na práci v Café Na půl cesty baví nejvíce?
Že to má smysl. 


Café Na půl cesty najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.