Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Café Na kole

Dáte si kávový koktejl? Pak musíte do Café Na kole.

Bílá věž, katedrála svatého Ducha nebo třetí největší zvon v České republice – zvon Augustin, který váží neuvěřitelných 8 000 kilogramů. To vše, a samozřejmě mnohem víc, najdete na hlavním náměstí v Hradci Králové. Kromě těchto skvostů, které rozhodně nejde na Velkém náměstí jen tak přehlédnout, zde musíte bezpodmínečně navštívit i kavárnu Café Na kole, která svým hostům kromě výběrové kávy nabízí i jedinečné kávové drinky z kategorie Coffee in Good Spirits, které jsou geniálním spojením barového a baristického umění.

Čas strávený u výběrové kávy je vždy příjemně stráveným časem. V hradecké kavárně Café Na kole to platí dvojnásob. Kromě posezení s šálkem „výběrovky“ si zde můžete užít i koncerty, přednášky a nejrůznější workshopy. Toto jedinečné místo otevřeli v roce 2014 sourozenci Fabiánovi, kteří ho dodnes provozují. Café Na kole rozhodně patří ke špičce ve svém oboru. „Skvělá káva je dnes téměř samozřejmostí, takže se snažíme nabídnout našim hostům ještě něco navíc,“ říká majitel kavárny Jakub Fabián.


Proč jste se v Café Na kole rozhodli zapojit do projektu Kniha kaváren 2021?
Je to skvělý projekt pro lidi, kteří rádi cestují za dobrou kávou. A protože také rádi cestujeme za dobrou kávou, rádi jsme se zapojili.

A cestujete za dobrou kávou na kole? Proč se vlastně vaše kavárna takto jmenuje? 
Občas i na kole, ale ne tak často, jak bychom chtěli. Ale cyklistiku máme rádi, proto ten název. Jezdí k nám spousta cyklistů, hlavně přes léto, takže máme k dispozici základní nářadí a pumpičku.  A také lehce cyklistický interiér.

Proč by měli lidé Café Na kole navštívit?
Skvělá káva už je dnes téměř samozřejmostí, takže se snažíme nabídnout i výborné dezerty, útulné prostředí s milou obsluhou. Naši hosté si také oblíbili zahrádku ve dvoře.

Jaká je vaše specialita? Na co k vám nejraději lidé chodí?
Kromě výběrové kávy ve všech možných podobách se zaměřujeme na kávové drinky z kategorie Coffee in Good Spirits. A oblíbená je také absinthová limonáda.

Máte kromě sladkých dezertů, které se samozřejmě ke kávě i kávovým drinkům skvěle hodí, k snědku i něco slaného?
Míváme zapečené bagety, ale na větší jídla bohužel prostor nemáme. Nicméně naše dezerty jsou skutečně výborné, máme je od několika dodavatelů a naši hosté si je vždy chválí. Chutnají velkým i malým. 

Když zmiňujete dětské návštěvníky, máte pro ně nějaký herní koutek? 
Máme oddělené malé posezení a bednu s hračkami a knížkami, takže děti se určitě zabaví a rodiče si v klidu vychutnají kávu. 

Jakou kávu máte na mlýnku? Spolupracujete s jednou pražírnou nebo zrnka měníte?
Od začátku spolupracujeme s pražírnou Doubleshot, ale občas u nás můžete ochutnat kávu i z jiných pražíren – Father’s Coffee, Rebelbean nebo Candycane Coffee.

U kávy se většinou i dobře pracuje. Může si k vám člověk přijít sednout třeba na pracovní schůzku? 
Ano, spousta zákazníků u nás pracuje nebo se učí. Máme wifi i zásuvky.

Kolik máte aktuálně zaměstnanců? 
V týmu máme 14 lidí, část jsou baristé a část obsluha. 

Pořádáte nějaká pravidelná školení nebo cuppingy?
Školíme především nováčky a cuppingy jsme v současné pandemické situaci omezili.

Jak se u vás v kavárně promítlo únorové rozvolnění? 
Na hodnocení je ještě brzo, ale vypadá to, že chodí více lidí. Máme z toho velkou radost a těšíme se na všechny nové zákazníky i staré známé. 

Co vás vlastně na práci baví nejvíce? 
To je jednoduché – káva a lidé. 


Café na kole je jednou ze 44 kaváren z celé České republiky, kterou najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.