Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Papírna Plzeň

Na kávu do Papírny? Jasně, zkuste to v Plzni!

Co by to bylo kulturní centrum, kdyby v něm chyběla kavárna? Je jasné, že to se přece nemůže stát! A proto v areálu bývalé papírny na Slovanech v Plzni najdete café bar s příznačným názvem Café Papírna. Celý industriální prostor má velmi atraktivní vzhled zachovalé cihlové továrny. Cílem celého projektu je vytvořit na tomto místě mezioborový prostor, který nabídne umělcům a návštěvníkům zázemí a bohatý program. Své místo by zde měla mít například i galerie současného výtvarného umění.

Otevřít si kavárnu v industriálním provozu je v současném kavárenském světě velkým trendem. To v plzeňském Café Papírna už více jak deset let moc dobře vědí. V přízemních prostorách bývalé papírny mají hosté nebývale stylovou možnost pochutnat si na skvělé výběrové kávě a nejrůznějších slaných i sladkých pochoutkách. „Naše nabídka se skládá především z produktů lokální výroby. Náš sortiment je ale také hodně ovlivněn přírodou a ročním obdobím. Dle sezóny tak mohou zákazníci ochutnat ovocné koláče naší výroby. Pečeme i vlastní pečivo a pěstujeme si bylinky,“ říká bar manažer Oleg Kostiv, který v Papírně pracuje více jak dva roky, ale ve světě kávy se pohybuje mnohem déle. Na práci baristy ho kromě samotné přípravy kávy baví především komunikace s lidmi, která je pro obor gastronomie klíčová.


Proč jste se v Papírně rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
S projektem Kniha kaváren již pár let spolupracujeme a myslíme si, že je to skvělý způsob, jak přilákat nové zákazníky. Milovníci kaváren a kavárenského povalečství si u nás určitě přijdou na své a byla by škoda tento poklad neobjevit. 

Co by tedy k vám mělo zákazníky nalákat?
Myslím, že jsou to industriální prostory bývalé továrny, které jsou současně v kavárenském světě velkým trendem. Zajímavá je i naše nabídka, která se skládá především z produktů lokální výroby. Ochutnat u nás můžete třeba kombuchu od plzeňské firmy Scoby, výbornou kávu z karlovarské pražírny City Roasters a samozřejmě nesmí chybět ani plzeňská chlouba, kterou je s láskou čepovanou a opečovávanou Plzeň. 

Máte nějaký TOP produkt, pro který se hosté vracejí? 
Jelikož je náš sortiment široký, každý zákazník si tu přijde na své. V zimním období je velice oblíbený náš svařák s domácím sirupem, který zahřeje, a naopak v létě osvěží výborné drinky. V horkých měsících se také naše nabídka rozšiřuje o studené kávové nápoje jako například espresso tonic nebo klasická ledová káva. A pokud chcete můžeme vám espresso tonic ozvláštnit trochou citrusového ginu. 

A co jídlo. Najím se u vás?
Určitě. Zákazníci si u nás mohou pochutnat na sezónních dezertech a moučnících. Snažíme se, aby si u nás vybrali všichni, takže máme v nabídce jak sladké, tak i slané snacky. Míváme také tematické večery. Na ty je možné si zarezervovat stůl a pochutnat si třeba na tradičních domorodých pokrmech z Madagaskaru připravovaných přímo slečnami z této země. Pro tento zážitek je třeba sledovat naše sociální sítě, kam dáváme informace také o spoustě jiných zajímavých akcí. 

Na mlýnku máte výhradně kávu od City Roasters?
Ano, dlouhé roky s touto pražírnou spolupracujeme. Odebíráme od ní jednodruhové arabiky a snažíme se je pravidelně obměňovat, aby naši zákazníci měli možnost ochutnávat. 

Co když k vám přijdou rodiče s dětmi. Máte pro ně dětský koutek, aby mohli rodiče v klidu kávu ochutnávat?
Máme malý dětský koutek s karetními hrami a hračkami pro ty úplně nejmenší kavárníky. Líbit se u nás bude i knihomolům, kteří si mohou vypůjčit nebo ‚swapnout‘ knihu. Stejně tak u nás mají místo a misku s vodou i čtyřnozí mazlíčci. 

Kolik máte aktuálně baristů a dalších zaměstnanců?  
To se mění podle sezóny. Větší část našeho personálu se skládá z brigádníků. 

Pořádáte pro ně tedy pravidelná školení?
Jistě, a to nejen ohledně kávy. Plzeňské Café Papírna najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.