Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: CoffeeCup

CoffeeCup: Jistota dobré kávy a poctivých domácích moučníků ve Františkových lázních.

Když se řekne Františkovy lázně, většině z nás se vybaví léčivé prameny a nejrůznější procedury. Ti znalejší si dozajista vybaví i sochu malého chlapečka s rybou, jako symbolem plodnosti. Soše se přezdívá František a mezi lázeňskými pacientkami panuje fáma, že ta, která se dotknete palce jeho levé nohy, do roka otěhotní. Jestli je to pravda? To necháme otevřené. Každopádně když už vás omrzí popíjení minerálních pramenů, kousek od Městských sadů najdete otevřenou útulnou rodinnou kavárnou CoffeeCup, která nabízí skvělou výběrovou kávu z vlastní pražírny.

Není nad to, když si kavárnu otevřou dva kávoví nadšenci a srdcaři, kteří do své práce dají naprosto vše. Přesně tak se v roce 2016 začal psát příběh františkolázeňské kavárny CoffeeCup, za níž stojí Dagmar Amonová s manželem Jakubem Noszkem, kteří svou práci prostě milují. „V kávovém světě se pohybujeme zhruba od roku 2014. Postupně jsme absolvovali školení u Petry Veselé a Gwylima Davise až do úrovně barista profesionál. Zúčastnili jsme se i vícedenního kurzu pořádaného SCA v Itálii,“ vypráví spolumajitelka a baristka kavárny. O své kávové znalosti a umění se v CoffeeCupu rozhodli podělit i s těmi, kteří se o kávu zajímají a chtějí proniknout hlouběji do jejích tajů. V minulosti pořádali Zážitkový kurz pro kávové nadšence. Aktuálně kurzy z časových důvodů sice nepořádají, ale do budoucna by je rádi opět nabízeli.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Líbí se nám prezentace v tištěné podobě, která oslovuje i jiný typ zákazníků než sociální sítě.

Právě na sociálních sítích ale lákáte vaše zákazníky na sladké dobroty a kávu z vlastní pražírny…
Přesně tak, kromě kvalitních dezertů a výběrové kávy, která chutná, nabízíme také přátelské, rodinné prostředí. 

A co je vaší specialitou, na kterou k vám zákazníci chodí?
Nejraději k nám lidé chodí na dobrou kávu a z dezertů je to domácí Pavlova a rakvička servírovaná do skleničky. Z kávy si zákazníci oblíbili naše „corto“. 

CoffeeCup má vlastní pražírnu, nabízíte na mlýnku i jiné kávy?
Od října 2021, kdy jsme pražírnu rozjeli, máme v kavárně jen naši kávu. 

Může se u vás zákazník i najíst? Máte nějaké slané dobroty?
Aktuálně nenabízíme žádné slané menu, pouze dezerty a domácí moučníky.

Ty určitě chutnají i dětem. Máte pro ty nejmenší i nějaký koutek, kde se mohou zabavit, když jejich rodiče pijí kávu?
Dětský koutek nemáme, ale rádi poskytneme dětské knihy nebo pastelky a papír na kreslení. Takže rozhodně není důvod se bát, že by se ratolesti nudili. Stejně tak jsou u nás vítáni i pejsci. Sami máme dva domácí mazlíčky.

Kolik máte zaměstnanců? 
Bohužel aktuálně nemáme žádné stálé zaměstnance, pouze jednoho studenta, který nám chodí pomáhat a my ho postupně zasvěcujeme do všech postupů.

A kde jste se vy naučila všem kávovým postupům?
V kávovém světě se pohybuji zhruba osm let. S manželem jsme absolvovali školení u Petry Veselé a Gwylima Davise až do úrovně barista profesionál. Účastnili jsme se i vícedenního kurzu pořádaného SCA v Itálii.  

Co vás na vaši práci baví nejvíce?
Baví nás práce s kávou a kontakt s lidmi, kteří k nám do kavárny přicházejí. Naše kavárna se postupně stala „jistotou“ pro všechny, kdo mají rádi lidi kolem sebe, dobrou kávu a poctivé moučníky. Pro nás jsou naši zákazníci zase jistota, že svět je ještě v pořádku 😊CoffeeCup najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.