Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Bistro – café – LASKAVÁ

Co by mělo splňovat místo, kam si chcete jít odpočinout a na chvilku zapomenout na okolní uspěchaný svět? Mělo by Vám vykouzlit úsměv na rtech. Ať už přátelskou atmosférou, geniálním jídlem, rafinovaným interiérem přes den zalitým sluncem, za sychravých večerů útulnějším než světnice Karafiátových Broučků…Mohla by tam být zahrádka, ale také nějaká ta drobnost pro čtyřnohého mazlíčka, případně maličkost, která alespoň na několik minut zabaví neposedné dítko. Na těch několik minut, kdy si sednete a v klidu vypijete z nádherného šálku cappuccino se srdíčkem v krémové pěně. Chybí něco? Nic z výše napsaného by nemělo smysl bez laskavé obsluhy s obrovským srdcem. Přemýšlíte, že místo průvodce po kavárnách čtete sci-fi z pera Julese Verna? Až budete poblíž Náměstí Míru, zajděte do Anglické ulice (Verne byl Francouz) a hledejte Bistro Cafē Laskavá.   

Na začátku všeho byl sen. Sen o vlastní kavárně nebo bistru, který se zdál jedné laskavé Evě. Holce, která do svých 23 let o kávě nevěděla vůbec nic. Holce, která nyní kávu miluje a svým podnikem žije. Bistro Cafē Laskavá otevřelo své dveře prvním zákazníkům začátkem února 2020 po téměř ročních přípravách. „Jsem vlastně taková holka pro všechno laskavé. V podniku a s ním jsem 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Laskavá se od začátku stala mojí vášní,“ říká EL, majitelka kavárny.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Čím by byl sněhulák bez koulí? Tím by byla Kniha kaváren 2021 bez Laskavé. Prostě by to nemělo koule (smích). Teď vážně…fandíme podobným projektům. S potěšením a hrdostí jsme součástí této krásné knihy a moc rádi navštívíme i ostatní inspirativní místa, kterých je v knize plno. 

Otevření kavárny předcházely dlouhé přípravy… 
Na jaře 2019 jsme hledali prostor pro naplnění našeho snu. Našli jsme ho na Anglické 390, jen jsme jej museli od základů vybudovat. Mezi podpisem nájemní smlouvy a prvními úsměvy zákazníků uběhlo tři čtvrtě roku. Nikdy bych nevěřila, z jakého množství cihel, prachu, malty, kabelů a zejména potu a nervů se sny skládají. Snít ale nepřestávám.

Laskavá ale nemohla zůstat otevřená dlouho. Vše se odehrálo chvilku před koronavirovou krizí. Jak těžké bylo tuto dobu přežít? 
Byla to skvělá zatěžkávací zkouška. Bez historie, bez vytvořeného jména… Naštěstí se nám to podařilo zvládnout. Dík patří laskavým majitelům nemovitosti a našim zákazníkům, kteří nás vždy, když to bylo legislativně možné, svou přítomností drželi. Věřím, že nás (snad končící) koronavirová krize posílila. Kdyby tyto řádky četl i koronavirus, tak prosím, silní už jsme dost, víc posílit vážně nepotřebujeme.

Proč by měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Ze všech sil se snažíme, aby Laskavá nebyl jenom název prostoru, ve kterém pracujeme, ale bylo to něco, co nás všechny charakterizuje. Kéž by laskavost byla virulentní. Zážitek, který se snažíme svým hostům zprostředkovat, má dvě roviny.

Jaké? 
Jedna je ta řemeslně kulinářská, ve které se snažíme být maximálně precizní. Jak se nám to daří, vám prozradí vaše chuťové pohárky (a v současném Instasvětě samozřejmě telefon). Druhá rovina je komplikovanější. Není to o profesionalitě kuchařů, kteří vám udělají skvělý brunch nebo o zručnosti baristů, kteří udělají špičkovou kávu, a překvapivě to není ani o jazykových dovednostech obsluhy, která vás obslouží ve vaší rodné řeči, ať jste třeba z druhé strany světa. Je to o samotných lidech, kteří se za těmito profesemi skrývají, o tom, jestli to dělají s láskou. Pouze tehdy je jejich úsměv skutečně laskavý a teprve potom je zážitek úplný. A o takový se snažíme. 

Takže kromě toho, že si v kavárně dají hosté skvělou výběrovou kávu a popovídají si s milou obsluhou, se u vás i dosyta nají? 
Doufám, že ano. Po celý den nabízíme brunche a dvě vitríny dobrot. Hladového od nás nikoho odejít nenecháme.

Máte v nabídce nějakou specialitu? Na co k vám nejraději lidé chodí?
Highlitem je asi Laskavý Benedikt, který vychází z oblíbených vajec Benedikt. Dali jsme jim však trošku jiný šmrnc. Dalším do party je Brunchový Woody.

Co si pod tím máme představit? Nalákejte nás… 
To musíte přijít, nic jiného nefunguje. Snad jen pár indicií… Laskavý Benedikt je máslový croissant s rozmačkaným avokádem, slaninou, zastřeným vejcem, něčím z Holandska, něčím ze zahrádky a něčím z nějakých ovocných stromů. Brunchový Woody míří na milovníky sladkých i slaných chutí. Je to má srdcovka.

Ale zpět ke kávě. Jakou nabízíte, spolupracujete s jednou pražírnou nebo značky na mlýnku měníte?
Než jsme bistro otevřeli, vyzkoušeli jsme skutečně velké množství dodavatelů ze všech koutů světa, nakonec nás okouzlila káva El Salvador (EL jsou i mé iniciály ♥) z pražírny našich milovaných SOuLmate. Od té doby jsme nerozlučnými partnery.

Jste dog a children friendly? 
Smysluplně velký dětský koutek se do Laskavé bohužel nevejde. Děti však potěší časopisy Puntík, pastelky a bublifuky. Určitě neodmítnou ani Haribo medvídky a lízátka, pokud jim je maminky dovolí. A psi? Počkejte, zeptám se Puňti. Punťo…? Říká, že jsme dog friendly. Máme pelíšek, misky s vodou i piškoty (smích).

A co práce? Někteří vyhledávají kavárny i jako zpestření home office nebo jako inspirativní místo… 
V Laskavé proběhly už tisíce schůzek. Osobních i pracovních. ALE Laskavou si nejvíc vychutnáte bez koukání do notebooků a mobilů. Zkuste ty smysly, které zrovna nerozmazlujete naší kávou, na chvilku rozmazlit starým dobrým analogem. Nicméně pokud jinak nedáte, wifi pochopitelně chytíte, vyjma zadní zahrádky, která je naší oázou.

Kolik máte zaměstnanců? 
Tým Laskavé je momentálně na čísle 15. Baristi, obsluha tančící mezi hosty a kouzelnice v kuchyni. Další srdcaře s láskou přijmeme.

Pořádáte pro ně nějaká pravidelná školení či cuppingy? 
Pracujeme na neustálém zdokonalování sebe samých, našich jídel, nápojů i servisu, což mimo jiné zahrnuje jak průběžné školení týmu včetně zpětných vazeb, tak cuppingu u našich spřátelených SOulMate.

Co vás na Laskavé baví nejvíce? 
Laskavá je mojí vášní. Žiju pro ni. Miluji ji. A děkuji, že můžu. Vznikají zde nová přátelství, lásky a u toho je radost být. No a nejvíc šťastná jsem, když jdu v sobotu v 8.50 odemknout hloučku lidí, kteří čekají, až oficiálně v 9 otevřeme. 

Bistro Café Laskavá najdete spolu s dalšími 43 podniky z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.