Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: mamacoffee Jaromírova

Mamacoffee Jaromírova v Nuslích rozhodně nesmíte minout. Nabízí příjemné prostředí a výběrovou kávu z vlastní pražírny. Když jste v únoru 2019 procházeli pod Nuselským mostem a dostali jste chuť na kávu, museli jste se z nuselského údolí posunout někam jinam. Kulturou výběrové kávy bylo toto místo téměř nepolíbené. To se ale změnilo v březnu, kdy zde mamacoffee otevřelo svou další kávovou pobočku. Netrvalo to dlouho a mamacoffee Jaromírova se stala oblíbeným útočištěm nuselských milovníků dobré kávy napříč všemi generacemi. Podnik mimo jiné spolupracuje s dalšími místními organizacemi, podporuje jejich aktivity a tím přispívá k vytváření nuselské občanské společnosti. 

Mamacoffee Jaromírova patří již tři roky ke stálicím mezi nuselskými kavárnami a zároveň je ideálním výchozím bodem pro objevování místních památek a zajímavostí. S výběrovou kávou v ruce a kofeinem v žilách to jde hned všechno lépe. „Ať už chcete vidět Vyšehrad nebo architektonického velikána v podobě Nuselského mostu, začít v naší kavárně je dobré rozhodnutí,“ říká Miluše Jezdinská, která v kavárně od jejího otevření zastává pozici provozní podniku. Ve světě výběrové kávy se ale pohybuje podstatně déle a má s ním jen samé pozitivní zkušenosti: „Káva je rituál a můj každodenní společník. Díky ní, pracuji se skupinou skvělých lidí, v podniku, který má přesah.“


Proč jste se rozhodli zapojit se do projektu Kniha kaváren 2021?
Kniha kaváren je projekt, který nás baví již pár let. Ještě, než jsme měli možnost zapojit se jako jedna z kaváren. Líbí se nám myšlenka objevování nových podniků za hranicemi vlastního města. Propojení cestování a kávového světa může skrývat možnost prožití malého dobrodružství. 

Proč by měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Naše kavárna je dobrým výchozím bodem pro objevování okolí Nuselského údolí. Ať už chcete vidět Vyšehrad nebo architektonického velikána v podobě Nuselského mostu. Jsme důkazem, že i v centru Prahy lze najít klidné místo, kde se schováte před ruchem velkoměsta, s dobrým kafem v ruce samozřejmě. 

Rok poté, co jste otevřeli přišla první vlna Covidu. Jak jste toto období přečkali? Co vám to vzalo a co přineslo? 
V tomto období jsme měli nějakou dobu zavřeno, než jsme přešli k výdejnímu okénku. Zákazníci byli úžasní a podporovali nás, jak jen mohli. Rozšířili jsme sortiment k prodeji i o lokální suroviny na podporu malých farmářů. Prostě jsme si všichni pomáhali. Vzalo nám to však jednu z věcí, kterou na tom všem máme nejraději, a to je ten osobní kontakt a vazby, které si utváříme se zákazníky, ale i mezi sebou. Jakmile se objevil i sebemenší posun k normálnímu provozu, těšilo nás to.

Jaká je vaše specialita? 
Schopnost vytvořit příjemnou atmosféru.

A na co k vám hosté nejraději chodí?
Naším hlavním tématem je kafe a za tím sem lidé chodí nejčastěji. K dalším favoritům, hlavně v teplých měsících, patří espresso tonic a potom kakao, to tady milujeme úplně všichni. V zimě hezky teplé a v létě s kokosovým mlékem na led jako eskymo. 

Může se u vás zákazník i najíst? 
Každý den máme vitrínu plnou čerstvých dobrot z naší pekárny. Ať už jsou to kynutí šneci, brownies nebo třeba linecký koláč plný sezónního ovoce. Ze slané nabídky momentálně vévodí pirohy. Naše nabídka se vždy přizpůsobuje sezónně a lokální nabídce surovin.

mamacoffee je pražírna kávy, která provozuje několik vlastních kaváren. Máte na mlýnku jen vaši kávu nebo nabízíte i jiné pražírny? 
Kávu máme vlastní. Nabízíme hned několik druhů – kávy na espresso i alternativní přípravy. Nechybí ani decaff, když už jste trochu překofeinovaní. 

Kousek od kavárny je park Folimanka, kam chodí hodně rodičů s dětmi. Když si u vás chce maminka dát kávu, máte i něco pro zabavení ratolestí?
Dětský koutek ani hry v kavárně nemáme, ale máme zde malé úplatky jako jsou linecká srdíčka, dětmi nejoblíbenější sladkost. Děti na chvilku uspokojí a rodiče si mohou vypít kávu v klidu. Pro zvířecí společníky tu čeká vždy miska s vodou a spoustu lásky, protože jsme tady všichni dog (či nedog)-friendly (smích).

Může si k vám člověk přijít sednout i na pracovní schůzku?
Pokud mu při práci nepřekáží přirozený ruch kavárny, tak jistě může. Máme wifi, ale naše hlavní přednost to není.

Kolik zaměstnanců máte?
Momentálně se náš tým lehce obměňuje, ale nikdy nás tu není víc než deset. 

Míváte pravidelná školení a cuppingy káv?
Pokud je situace nakloněna tak se společně pravidelně vzděláváme. Ať už to jsou cuppingy, přednášky na různá kávová témata nebo latté art. Jezdíme společně na výlety většinou pro inspiraci, hlavně kávovou. Ale rádi se scházíme i mimo kávové dění. Z kolegů, přáteli. 

mamacoffee Jaromírova najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.