Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Langhans – Centrum Člověka v tísni

V Centru Langhans se spojuje neziskový sektor se skvělou kávou a kulturou. Nachází se v samotném centru všeho dění, v srdci Prahy, kousek od rušného Václavského náměstí. Přitom je ale skrytá a najdete v ní absolutní klid na příjemné posezení u kávy s přáteli, na pracovní schůzku, ale třeba i na studium či relax u čtení knížky. V létě si zde navíc užijete i příjemné prostředí venkovní zahrádky. A co že je to za tajné místo? Kavárna Langhans. Za kávovarem zde najdete pět skvělých baristů, ale není výjimkou, že vám kávu připraví i sama provozní kavárny Mária Holbová, která do Langhansu nastoupila v roce 2014, tedy pouhé dva roky po jeho otevření.

Centrum Člověka v tísni Langhans je jedinečný prostor, který najdete v domě u zdi Františkánské zahrady. Je to místo, které se svým návštěvníkům snaží nabídnout bohatý a otevřený program zaměřený na otázky tolerance, solidarity, humanitární a rozvojové pomoci, svobody a demokracie v českém i světovém kontextu. „Na práci mě baví propojení kavárny a centra Člověka v tísni. Agenda je to sice velká, ale právě to mě baví. Práce v kavárně Langhans má přesah, jsme součástí největší neziskové organizace v České republice. A neustálý přísun skvělé výběrové kávy je samozřejmě takovým bonusem. Pro mě spíš požehnáním,“ říká Mária Holbová provozní kavárny.


Proč se kavárna Langhans rozhodla zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
V knize kaváren figurujeme již řadu let. Přijde nám to jako smysluplná a ověřená spolupráce a skvělá propagace naší kavárny.

Proč by tedy měli lidi vaši kavárnu navštívit?
Kromě kavárny jsme i Centrem Člověka v tísni. Nabízíme různorodý doprovodný program, snažíme se podporovat i další neziskové organizace a celkově přispívat k rozvoji občanské společnosti. A samozřejmě máme skvělou výběrovou kávu. 

Jakou kávu máte? Spolupracujete s nějakou pražírnou nebo značky na mlýnku měníte?
Nabízíme mamacoffee a jsme tomuto dodavateli naprosto věrní, protože dělají zatraceně dobré kafe!

A máte nějakou specialitu? Na co k vám nejraději lidé chodí?
Naše specialita, spíš taková raritka je Kashmiri Pink Chai latté, které se liší od obyčejného tím, že je jeho základem zelený čaj, který je obohacen červenou řepou – je sladší než běžné chai latté. Je to takové růžové marshmallow (smích). A v zimě si dost fičíme na neustálém zlepšování svařáku, kde ale recept držíme jako tajemství. 

Tak to určitě stojí za návštěvu. Nabídnete nám ke svařáku i něco k jídlu? 
Určitě. U nás se rozhodně najíte. Máme drobnosti typu quiche, nebo různé dorty. Naše stálá dodavatelka navíc vše dělá vegansky. Nově budeme odebírat i polévky.

Máte dětský koutek? 
Bohužel ne, ale určitě bychom jej v budoucnu chtěli vymyslet. Omezuje nás prostor, ale vynasnažíme se na něco přijít!

Kolik má kavárna zaměstnanců? 
Baristů máme v současné době pět a snažíme si práci rozdělit tak, aby to každému maximálně vyhovovalo. Směny za kávovarem si velmi ráda a pravidelně beru i já. Kafe jsem začala prvně připravovat pro snídaňové hosty v jednom hotelu v centru Prahy v roce 2012. Od té doby se snažím svůj baristický skill neustále zlepšovat. Od roku 2014 jsem nastoupila za bar zde do Langhansu, prošla několika školeními od mamacoffee, a tím pádem jsem se začala věnovat výběrové kávě a latté artu trochu víc. Po roce v kavárně jsem přešla na pozici provozní, ale tu baristickou zručnost nechci rozhodně „ztratit“. Také jsem velký kávomil – nenechám si ujít příležitost zkusit výběrovou kávu kdekoliv na světě a piju denně 5–7 šálků.

Baristické umění je určitě základ pro dobrou kávu. Pořádáte pro své zaměstnance školení a cuppingy? 
Ano, školíme je pravidelně. Školení nám zabezpečuje mamacoffee, s kterými jsme rovněž uspořádali i cupping pro veřejnost. Určitě bychom ho rádi v budoucnu zopakovali. 

Langhans je jednou ze 44 kaváren z celé České republiky, kterou najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.