Kavárny / Kniha kaváren,  Novinky

Kniha kaváren 2021: Lights Coffee

Že spolu káva a žárovka nemají nic společného? To byste se divili. Zkuste se projít pražskou Legerovou ulicí a v místě zhruba 250 metrů vzdáleném od hlavního vstupu do stanice metra I. P. Pavlova se vám rozsvítí. V minimalistickém prostoru brunch baru Lights Coffee si nejde nevšimnout nevšedních světel ve tvaru žárovky, světelného nápisu „Lights“ a obrazu s logem podniku, ve kterém, jak jinak, najdeme žárovku. Kavárnu zde po dlouhém plánování a přípravách otevřeli v létě 2019 Viera Dušková s Davidem Hajdou.

Nápad na kavárnu v centru Prahy může úplně klidně vzniknout na farmě ve slunném Toskánsku. Přesně tak se zrodila kavárny Lights Coffee. V létě 2018 totiž její budoucí zakladatelé Vierka Dušková a David Hajda pracovali v Itálii jako dobrovolníci na farmě. Oba tehdy měli krátce po ukončení studia na vysoké škole a přemýšleli, kam jejich kroky povedou dál. „Oba jsme byli milovníky kávy a do nápadu otevřít si vlastní kavárnu jsme se hned zamilovali. Zbytek léta jsme strávili vymýšlením, jak bude naše kavárna vypadat, co v ní budeme nabízet, a jaký bude její koncept. Domů jsme se tak vraceli s celkem jasnou představou a odhodláním začít náš plán uskutečňovat,“ říká Viera Dušková.


Lights Coffee je jednou z kaváren zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Viera (V): Knihu kaváren jsme registrovali už předtím, než jsme si sami kavárnu otevřeli. Přijde nám to jako skvělý projekt, díky kterému můžete jít po stopách výběrové kávy napříč celou republikou a objevovat tak nová místa.

Proč by vás měli lidé navštívit?
David (D): Chtěli jsme, aby naše kavárna nebyla jen o výběrové kávě a snídaních. Proto každý měsíc vybíráme charitativní projekt, který podporujeme sumou 10 korun z každé účtenky. Každý zákazník tak svou návštěvou pomůže na dobrou věc. 

To je velmi zajímavý koncept. Jak vás napadl?
D: Byla to vlastně jedna z prvních věcí, kterou jsme si ohledně kavárny vymysleli. Chtěli jsme, aby kavárna nedělala radost jen nám a našim zákazníkům, ale aby dělala radost i těm, kteří to potřebují. Postupně jsme navázali i pravidelnou spolupráci s některými projekty, a tak na ně naši zákazníci přispívali už opakovaně. Mezi takové projekty patří třeba Nocleženka, Elpida pro seniory nebo Psí život. Povedlo se tak celkově přispět částkou kolem 100 tisíc korun.

Když jste se rozhodli otevřít si vlastní kavárnu, tušili jste, do čeho jdete? 
D: S kávou ani gastrem jsme ani jeden zkušenosti neměli, takže to pro nás byla jedna velká neznámá. Před otevřením jsme navštívili několik kurzů a školení ohledně výběrové kávy a dost času strávili samostudiem. Na spoustu věcí jsme si však přicházeli až praxí a stále se ještě mnoho nového učíme.

Zanedlouho po otevření přišla covidová omezení. Jak to ovlivnilo fungování vašeho podniku? 
D: Stejně jako ostatní podniky jsme se ze dne na den probudili do nové situace. A museli jsme se jí přizpůsobit. Pro nás to znamenalo hlavně začít fungovat přes rozvozové platformy. A ač rozvoz díky vysokým provizím není úplně srovnatelný s normálním provozem, povedlo se nám lockdowny i s pomocí dotací od státu překlenout. Díky tomu, že v některých obdobích mohly být otevřené pouze zahrádky, uspíšili jsme i my její vybudování. A ta se stala velkým letním lákadlem pro naše zákazníky.

Má Lights Coffee nějakou specialitu? Na co k vám nejraději lidé chodí?
V: Lidi milují naše brunche. Nejčastěji tak spojí návštěvu naší kavárny právě s posezením při snídani a výběrové kávě. Největší oblibě se těší naše krémová míchaná vajíčka a nadýchané lívance.  Jinak máme ve snídaňové nabídce vždy slané i sladké varianty. Vždy se také snažíme, aby se něco našlo i pro vegany. Kromě snídaní si třeba ke kávě s sebou můžete vzít naše signature brownie cookies. Přes léto se zákazníci schovávají na naší zahrádce ve vnitrobloku. Ta svým klidem kontrastuje s rušnou ulicí, na které naše kavárna je.

Jakou kávu nabízíte? Spolupracujete s jednou pražírnou nebo se to u vás mění? 
V: Z českých pražíren kávy u nás najdete Doubleshot. Zkoušíme ale i kávy ze zahraničí jako je třeba The Barn, Man vs. Machine nebo Ditta Artigianale.

Kolik máte v podniku baristů? 
D: Aktuálně máme tři baristy a dva lidi v kuchyni. 

Připravujete pro ně nějaká školení? 
D: Takové malé „školení“ u nás probíhá v podstatě každý den, kdy společně připravujeme a nastavujeme mlýnek a recept kávy.

Káva je skvělým společníkem k práci nebo studiu. Chodí k vám hosté pracovat? 
V: Ano. V kavárně máme WiFi, takže se u nás hosté mohou klidně učit nebo pracovat. Zákazníci tuto možnost často využívají.

Máte i něco pro zabavení dětí. 
V: Dětský koutek nemáme. 

A psi k vám mohou? 
D: Psi jsou u nás vždy vítaní po celý rok. Samozřejmě přes léto na zahrádce si u nás užijí návštěvu ještě víc.

Co vás vlastně na vaší práci baví nejvíc? 
V: Pozitivní zpětná vazba od našich zákazníků. 

D: Jsme rádi, když u nás hosté stráví příjemný čas s kamarády, partnery, rodinou nebo klidně sami. Zkrátka když jim kávou nebo brunchem zlepšíme den.

Brunch bar Lights Coffee najdete spolu s dalšími 43 podniky z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.