Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Šťastná kavárna

Na kávu kousek od pražské náplavky? Zajděte do Šťastné kavárny.
Stejně tak, jak se o pivu říká, že je to tekutý chleba, mohlo by se o kávě říkat, že je tekutým štěstím. Pro milovníky kávy tedy rozhodně. A právě o tom, že štěstí lze najít i v šálku perfektně připravené výběrové kávy, své hosty přesvědčují denně od pondělí do soboty v útulné kavárně v pražském Podskalí. Šťastnou kavárnu zde v roce 2017 otevřeli dva kávoví nadšenci, nyní už manželé Rabanovi. Jejich prioritou je spokojený zákazník a tomuto cíli se rozhodně nebojí podřídit všechno.

Kousek od rušné pražské náplavky, která je velmi oblíbeným cílem mnoha místních, ale i turistů, na rohu ulic Ladova a Podskalská, narazíte na malý podnik, ze kterého voní káva a čerstvé pečivo. Podnik, kde vám den rozzáří milá obsluha a hrníčky s barevnými puntíky. Šťastná kavárna má každý všední den otevřenou už od sedmi hodin, takže ten, kdo se potřebuje školou nebo prací pořádně probrat, ví, kam zamířit. A pokud se doma nestihne nasnídat, něco sladkého i slaného se ve vitríně vždycky najde. „Věříme, že vytváříme příjemné prostředí ať už pro práci, učení nebo odpočinek. Naší prioritou je spokojený zákazník,“ říká majitel kavárny Václav Raban.


Proč jste se ve šťastné kavárně rozhodli zapojit do projektu Kniha kaváren 2021?
Jsme velice rádi, že můžeme být ve společnosti tolika skvělých podniků. Velmi nás potěšila možnost zapojit se do tohoto fajn kávového projektu.

Proč by k vám měli lidé zavítat?
Máme širokou a pestrou škálu zákazníků, kteří k nám chodí a věříme, že vytváříme příjemné prostředí ať už pro práci, učení nebo odpočinek. Naší prioritou je spokojený zákazník. 

Jaká je vaše specialita? 
Naší stálicí je rozhodně zapečený toust s kuřecím masem, čedarem a smaženou cibulkou. Připravujeme ho z chleba, který pro nás každý den peče Zlivická pekárna v Písku. Ten je skvělý a naši zákazníci ho milují. 

Na čem dalším si u vás můžeme pochutnat?
Nabízíme malá jídla v podobě sendvičů a zapečených toustů. Milovníci sladkého si u nás mohou vybrat z poměrně široké nabídky domácích dortů a koláčů.

Ale přeci jen k vám hosté chodí určitě především kvůli kávě. Jakou nabízíte? 
Nabízíme primárně výběrovou kávu. Na mlýnku máme už několik let kávu od pražírny Dos Mundos, která nás neustále baví. Na filtr pak máme v nabídce vždy kávy od více českých pražíren, nejčastěji od Káva Poděbrady Vaška Mareše a Angry Beans.

Nedaleko od kavárny je poměrně velké dětské hřiště, to musíte mít i dost malých návštěvníků. Máte pro ně dětský koutek? 
Dětský koutek u nás nenajdete, ale děti jsou u nás rozhodně také vítáni. Lidé se k nám nemusí bát přijít ani s pejsky. 

Když už jsme u toho, co je ve vašem okolí. Vedle máte střední a vyšší odbornou školu, naproti vám je budova ministerstva. To se k vám asi často chodí studenti učit nebo lidé pracovat…
Ano, zákazníci k nám často chodí na pracovní schůzky nebo pracují na počítači. I proto jsme tu vytvořili několik míst s přístupnými zásuvkami pro příjemnější práci a posezení. Wifi pro zákazníky je samozřejmostí. 

Kolik má Šťastná kavárna zaměstnanců? 
Máme několik našich kmenových zaměstnanců a podle sezony pak u nás můžete potkat i několik brigádnic. Na školení našich holek spolupracujeme s pražírnami, ať už v podobě cuppingů nebo školení přípravy kávy. 

Jak dlouho se v kávovém světě pohybujete vy? 
Před osmi lety to začalo vášní pro kávu z pozice konzumenta. Zanedlouho jsem objevil kouzlo výběrové kávy, absolvoval první baristický kurz, a to už bylo jen krůček od založení vlastní kavárny s mou nynější manželkou.

Co vás na vaši práci baví?
Když pominu vůni a chuť kávy, kterou bych se nebál nazvat závislostí, tak je to bezesporu komunikace se zákazníky. Jsem velice hrdý na to, jak krásné a mnohdy až osobní vztahy se nám za těch pár let podařilo v kavárně s našimi zákazníky vybudovat.

Šťastná kavárna je jedním ze 44 podniků z celé České republiky, které najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.