Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: THE BLACK CUP espresso bar

V The Black Cup dostanete skvělou kávu a pořádnou dávku pozitivní energie.
Když se řekne Nové Město na Moravě, fanouškům sportu, především toho zimního, se vybaví Vysočina arena, v níž se odehrávají lyžařská a biatlonová klání světového rozměru. Milovníci horských kol si tu na své přijdou zase v létě. A když opustíte sportovní arénu, tak se tu rozhodně nudit nebudou ani ti, kteří mají rádi turistiku a objevování nádherné přírody. A co se asi tak vybaví milovníkům výběrové kávy, když se řekne Nové Město? No přece espresso bar The Black Cup. Místo, v centru, kousek od Palackého náměstí, se skvělou výběrovou kávou, dokonalými zákusky a milou obsluhu. Podnik, který rozhodně stojí za návštěvu.

Vytvořit místo pro ty, které očarovala výběrová káva. To byl sen jedné holky, který se 17. dubna 2019 stal skutečností. Milovnice kávy a zakladatelka espresso baru The Black Cup Věra Hradecká se snaží svou lásku ke kávě a celému světu, který se okolo kávového zrna točí, přenášet do svého podniku. „I když se to může zdát jako klišé, snažím se řídit heslem předávat dobro nikoliv frustrace. A co může být lepšího než vyslechnout zákazníka, připravit mu skvělou kávu a zlepšit den? Třeba ho na oplátku zlepší zase on někde jinde. A o to jde!“


The Black Cup jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Do projektu jsme se rozhodli zapojit díky předchozí spolupráci, která se nám zdála jako skvělý způsob, jak zajímavou, knižní podobou přiblížit zákazníkovi skvělé podniky. 

Proč by tedy měli lidé zavítat právě k vám?
Naši kavárnu by měli navštívit, pokud stejně jako my vyhledávají výběrovou kávu, skvělé domácí dezerty, pohodovou atmosféru a klidné místo k odpočinku.

Je ve vaší nabídce nějaká specialita?
Myslím, že největší specialitou u nás je celkově kvalitní, výběrová káva, kterou rádi na mlýnku střídáme, abychom i na malé město dostali trochu té exotiky v různých kávových podobách. 

Jaké pražírny střídáte? Máte nějaké, s nimiž spolupracujete dlouhodobě nebo je měníte? 
Na začátku jsme se rozhodovali mezi dvěma, nakonec vyhrála belgická pražírna MOK, která nás naprosto okouzlila kvalitou i přístupem a jsme s ní naprosto spokojení.

Může se u vás zákazník i najíst?
Náš sortiment k zakousnutí se zatím převážně skládá ze sladkého, ovšem snažíme se připravovat i slané jako třeba domácí kváskový chléb s pomazánkou, croissanty nebo quiche.

Máte dětský koutek? 
Dětský koutek nemáme, ale věřím, že nad pexesem a hrníčkem horké čokolády vydrží každý, nejen děti. 

A mohu k vám přijít se psem? Jste dog-friendly?
Vždy a všude. Kdyby bylo na mě návštěvy jedině se psem. 

Kolik zaměstnanců má The Black Cup? 
V kavárně zatím žádného stálého zaměstnance nemáme. Zákazníci si zatím musí vystačit se mnou (smích). Ale máme skvělé brigádnice, za které jsem moc vděčná. A pak samozřejmě naše nejúžasnější kamarádky cukrářky. 

Prochází brigádníci nějakým školením předtím, než si stoupnou za kávovar? 
Každou z brigádnic jsem při příchodu do kavárny uvedla do světa kávy a naučila vše, co o kávě doposud vím já sama.  

A co o kávě víte? Jak dlouho se ve světě kávy pohybujete?
Od svých cca 18 let, tudíž už 8 let. Vystřídala jsem spoustu kaváren a poznala spoustu lidí, z čehož teď těžím ve vlastním podnikání. Musím říci, že ač ne všechny kavárenské zkušenosti byly jednoduché, byly určitě přínosem. 

Co vás na práci s kávou baví nejvíc? 
Vlastně úplně všechno od ranního příchodu do práce. I když se práce v kavárně může někomu zdát jako stereotypní, pro mě je naprosto skvělá. Může se to zdát jako klišé, ale snažím se řídit heslem: Předávat dobro nikoliv frustrace! A co může být lepšího než vyslechnout zákazníka, připravit mu skvělou kávu a zlepšit den? Třeba ho on na oplátku zlepší někde jinde. A o to jde!

Espresso bar The Blaack Cup najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.