Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: coffeesquare

Lepší kávu z Lednice jste nikdy nepili! Kavárnu coffesquare s vlastní pražírnou prostě musíte navštívit.

Když se řekne Lednice, asi každému z nás se vybaví nádherný zámek s rozlehlou zahradou, která rozhodně patří k těm nejkrásnějším, co v České republice můžeme najít. Procházet se zde můžete hodiny i celé dny a stejně ji celou nestihnete projít. V sezoně se sice můžete svést v kočáře taženým koňmi nebo se po Zámecké Dyji vydat na plavbu lodí od zámku přes Minaret až k Janovu hradu, ale stejně během jedné návštěvy nemůžete objevit všechny místní krásy. Stejně tak nemůžete během jedné návštěvy ochutnat všechny dokonalé dezerty, kterými je vyhlášena místní kavárna coffeesquare. Tu najdete jen pár kroků od zámecké zahrady. Je tedy ideálním místem pro občerstvení a odpočinek u šálku čerstvě pražené výběrové kávy z vlastní pražírny. 

Slyšeli jste o tom, že čerstvá káva do lednice nepatří? To je sice pravda, ale do té s velkým „L“ patří neodmyslitelně. Tedy od roku 2016, kdy nedaleko centra vznikla pražírna Coffeesquare, pro jejíž zakladatele je káva více než obyčejný nápoj. „O tři roky později, v prosinci 2019 jsme pak přímo v naší pražírně otevřeli moderní kavárnu. Ochutnat u nás můžete nejen výběrovou kávu s příběhem, poctivou horkou čokoládu a dezerty vlastní výroby, ale samozřejmě i vína z rodinného vinařství,“ říká majitel, barista a pražič v jedné osobě Martin Kurka.


Coffeesquare je jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
Jsme rádi za každého zákazníka, a tak byla jasná volba zapojit se i do Knihy kaváren, která přivádí zákazníky nové. 

Kavárnu jste otevřeli v prosinci 2019, tedy chvilku předtím, než začala pandemie koronaviru. Bylo těžké fungovat v podstatě od začátku s omezeními a zákazy? 
Na začátku to bylo hodně těžké, přeci jen v byznys planu neplánujete otevřít a po pár měsících prakticky zakázat lidem chodit do vaší kavárny. Lidé v Lednici jsou ale neskuteční a udrželi nás pomocí okýnka nad vodou jak finančně, tak i psychicky. Za to jim mockrát děkujeme. 

Jak se vám momentálně daří?
Nemůžeme si stěžovat. Na lidech je vidět, že přesně takový podnik v Lednici chyběl, a že to nejspíš děláme dobře, vzhledem k počtu stálých zákazníků.

Proč by měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Jsme v klidné ulici poblíž centra, přes léto si u nás hosté mohou posedět na klidné zahrádce ve vnitrobloku, a navíc nabízíme kávu, která má neodolatelnou a jedinečnou chuť, kterou když jednou zkusíte, už nechcete jinou. 

Máte nějakou specialitu, na kterou se k vám hosté vracejí? 
Určitě jsou to dezerty, které máme široko daleko vyhlášené. Přes léto vedou ledové kávy a v zimě zase třeba naše perníkové latté, na které si vyrábíme vlastní sirup. Velmi oblíbené je i svařené víno.

Může se u vás zákazník i najíst, když mu vyhládne po procházce zámeckou zahradou?
Přes zimu jen okrajově, to máme většinou jen sendviče, ale v létě nabízíme snídaně, a ty už jsou pestřejší. 

Coffeesquare je také pražírna kávy. Máte u vás v kavárně na mlýnku i zrna od konkurence?
Nene, kávy jiných pražíren nenabízíme. Naši pražírnu jsme otevřeli v roce 2016, kavárnu o tři roky později. S kávou tak máme poměrně bohaté zkušenosti. My kávu jen nepražíme a neplníme sklady, ale snažíme se psát její příběh a předávat ho dál naším zákazníkům. Káva je pro nás takovým každodenním rituálem a nástrojem k poznávání nových přátel i prostředkem k potkávání těch starých. 

Když k vám přijdu s dětmi, zabaví se u vás nějak?
Máme malý dětský koutek, takže to většinou nebývá problém. Samozřejmě máme i wi-fi, takže ani větší děti se u nás nenudí. A že je u nás klid, dokazuje i to, že si k nám mnoho studentů chodí pravidelně sednout a u šálku kávy se učí. 

Kolik máte momentálně zaměstnanců?
Včetně brigádníků je nás vždy okolo deseti. 

Pořádáte pro své zaměstnance pravidelně nějaká školení a cuppingy?
Ano, vše probíhá v rámci pražírny. Školení i cuppingy nových káv.

Jak jste se vůbec k pražení kávy dostal?
Dříve jsme byli jen internetový obchod s čerstvou kávou, ale po pár měsících jsme si spočítali, že pokud koupíme pražičku bude to výhodnější a budeme mít mnohem větší možnost rozhodovat o samotném zrnu.

Co vás na vaší práci baví nejvíce? 
Když člověk vidí, že káva i dezerty chutnají ☺


Coffeesquare najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.