Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: The Roses Beer&Coffee

Brněnský The Roses Beer&Coffee nabízí jedinečný zážitek.
Myslíte si, že káva a pivo nejde dohromady? O tom, že se pěkně mýlíte vás přesvědčí bratři Vojtěch a Matyáš Růžičkovi a jejich brněnský podnik The Roses Beer&Coffee, který otevřeli v poslední prázdninový den roku 2017. Přes den si zde můžete dát skvělou výběrovou kávu z předních českých i zahraničních pražíren a k ní něco sladkého na zub.  K večeru si pak na své přijdou milovníci dobrého piva z mini a mikro pivovarů po celé České republice. Pro mnohé je ale největším lákadlem pivo „vlastní“ výroby. The Roses je totiž i létající pivovar.

Když se řekne Brno – Královo pole mnohým se vybaví fotbalový stadion. To ale rozhodně není vše, co tato městská část, která je domovem pro více jak 28 tisíc Brňanů, nabízí. Najdete tu také nákupní centrum, hlavní budovu Technického muzea, ale třeba i proslulý strojírenský podnik Královopolská nebo pořádný kus přírody k procházkám a odpočinku. A máme pro vás ještě další tip. V ulici Purkyňova nesmíte minout kavárnu The Roses Beer&Coffee, která se při odpoledni mění ve stylový pivní bar. „Do 11:30 nabízíme snídaně, které pravidelně každý týden obměňujeme. V polední a odpolední nabídce máme burgery, hot dogy a další dobroty,“ láká k návštěvě jeden ze spolumajitelů Vojtěch Růžička.


The Roses Beer&Coffee je jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát součástí tohoto kávového projektu?
Kniha kaváren nám od jejího vzniku přišla jako zajímavý projekt. Mapování české scény kaváren s výběrovou kávou posouvá kávovou komunitu dál a dál.

Proč by měli lidé vaši kavárnu navštívit?
V našem podniku nabízíme kávu z nejlepších českých i evropských pražíren. Přes den se jedná o kavárenský provoz se snídaněmi, dortíky a skvělou kávou, odpoledne se podnik změní na stylový pivní bar s pivy z řemeslných pivovarů a vyladěnými burgery a hotdogy.

Může si k vám člověk přijít sednou i na pracovní schůzku nebo se třeba učit? 
Ano, u většiny stolků máme i zásuvku a free WiFi je samozřejmostí.

Jakou kávu nabízíte? Spolupracujete pořád se stejnými pražírnami nebo nabídku měníte?
Kávu pravidelně obměňujeme a nabídka je i díky našemu e-shopu opravdu široká. Spolupracujeme jak s českými, tak se zahraničními pražírnami.

Váš podnik má skutečně široký závěr – káva, pivo, jídlo – cateringy, baristické kurzy a e-shop. Jak to všechno zvládáte?
Naše práce je nám zároveň zábavou, tak se to hned zvládá o něco lépe. V současné chvíli chystáme i velkou změnu pro naše baristické kurzy, myslím si, že je, na co se těšit!

To už se rozhodně těšíme! V kolik lidech toto vše zládáte, kolik máte baristů?
Celkově i s druhým podnikem, který jsme otevřeli koncem listopadu 2021 máme 21 baristů.

Pořádáte pro ně pravidelná školení?
Školení děláme pravidelně. V prvotní fázi všichni baristé prochází úvodním zaškolením/školením, které je pro všechny stejné. Ať je barista zkušený, či nikoli, vždy projde tímto „základním baristickým kurzem“, abychom měli jistotu, že základy jsou podle našich představ a abychom případné zlozvyky mohli včas napravit. Další školení jsou již pokročilejší se zaměřením na profesionálnější baristické dovednosti a znalosti jako jsou například senzorika, latte art, pochopení extrakce, pokročilé metody přípravy filtrované kávy, a podobně.

Vy sám máte s kávou bohaté zkušenosti a prošel jste si i několik soutěží…
Kávě se věnuji od svých 12 let, nyní tedy téměř 11 let. Ve svých 16 letech jsem začal také soutěžit, kde z mých největších úspěchů bych zmínil vítězství Baristy roku 2020, 2. místo Czech Cup Tasters 2018. 

The Roses Beer&Coffee je jedním ze 44 podniků z celé České republiky, které najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.