Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Helen’s coffee Hůrka

„Nejhezčí na světě je přece to, že i ostatním můžeme udělat radost a zpříjemnit jim jejich den.“ Přesně to se snaží splnit v kavárně Helen’s coffee na pražské Hůrce každému zákazníkovi, který do podniku zavítá. Tuto kavárnu, stejně jako její starší „sestru“, kterou najdete ve Stodůlkách založili dva sourozenci a vznikla díky lásce k dobrému jídlu a kávě. Do rodiny kaváren patří také Tomcat coffee
na Barrandově.

Interiéru vládne bílá, tyrkysová a hnědá – přesně pro tuto kombinaci barev se majitelé rozhodli při rekonstrukci prostoru, ve kterém 1. září 2020 otevřeli kavárnu  Helen’s coffee Hůrka. „Rekonstrukci jsme tehdy zvládli za neuvěřitelných čtyřicet dnů. Vnitřní prostory jsme si navrhovali sami a vytvořili tak velmi příjemné a útulné prostředí,“ říká Tomáš Hanzlík, manžel spolumajitelky kavárny. Ta nese jméno po mamince zakladatelů, která kávu prostě milovala. Podnik se velmi brzy stal oblíbeným zastavením místních, kteří si chtějí pochutnat na precizně připravené výběrové kávě a skvělých dezertech. Je ideálním místem pro příjemné posezení s přáteli či rodinou, ale nabízí i dost klidu pro pracovní schůzky nebo studium. 


Helen’s coffee je jedním z podniků zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodl stát součástí tohoto kávového projektu?
Knihy kaváren máme moc rádi a máme všechny výtisky. Podle nich jsme poznali spoustu nových a skvělých kaváren a sami jsme v knize již potřetí, tentokrát s naší druhou pobočkou Helen’s coffee Hůrka.

Pobočku jste otevřeli v prvních vlnách pandemie, v létě 2020. Jak celá situace chod podniku ovlivnila? 
Věděli jsme, do čeho jdeme, protože na jaře 2020 jsme okénka zažili s naší první pobočkou. Nicméně máme skvělé stálé zákazníky, kteří do našeho okénka chodili za každého počasí, a tak jsem vlastně ani nepocítili snížení návštěvnosti. Hůrku jsme měli otevřenou asi měsíc a půl, než jsme i z ní měli okénko. Sice byl tedy rozjezd této naší druhé pobočky pomalejší, ale zase se díky pandemii naskytl prostor, který by se jinak asi neuvolnil.

Proč by měli lidi vaši kavárnu navštívit?
Zakládáme si nejen na skvělé kávě, ale i na výborných dezertech. To vše v příjemném prostředí a interiéru, který jsem si sami navrhli v kombinaci bílé, tyrkysové a hnědé. 

Na co k vám vaši hosté nejčastěji chodí? 
Samozřejmě na kávu a nejčastěji si dávají cappuccino. 

Máte i nějakou specialitu? 
Řekl bych, že to jsou naše domácí obědové sendviče a pak také máme skvělé větrníky a Pavlovy.

Máte na menu kromě sendvičů i jiná slaná jídla?
Ano. Máme domácí polévky a zapečené bagely.

Vraťme se ale ke kávě. Spolupracujete s jednou pražírnou, nebo kávy na mlýnku měníte?
Dlouhodobě spolupracujeme s pražírnou Doubleshot, kde máme na mlýnku jejich směs Tamdem. Na filtrovanou kávu střídáme české i zahraniční pražírny, a zákazník tak může ochutnat pokaždé něco nového na batch brew, aeropressu, V60 nebo Chemexu.

Kdo nám u vás kávu připraví? Kolik máte zaměstnanců? 
Máme zhruba deset lidí, kteří se střídají na třech pobočkách v Helen’s coffee na Hůrce i ve Stodůlkách a pak také v novém Tomcat coffee na Barrandově. Některé z nich máme na hlavní pracovní poměr, některé na brigádu. U nových baristů dbáme na důkladné zaškolení v týmu na zkušebních směnách. 

Jak u vás takové školení probíhá? 
Měli jsme několik školení ve školícím centru Doubleshot. Jinak se samozřejmě i v rámci našich kaváren snažíme své zaměstnance vzdělávat a posouvat v oboru a baristickém umění. Do budoucna plánujeme i cuppingy. 

Jak dlouho se pohybujete ve světě kávy vy? 
Naplno se tomu věnuji zhruba čtyři roky, od založení první pobočky Helen’s coffee, kdy jsem od samého začátku manželce a švagrovi pomáhal. Kávu a kavárenské prostředí ale miluji podstatně déle. Jsem velký nadšenec. Byl jsem na každém Prague Coffee Festivalu, učil jsem se latté art doma a absolvoval kurz u Petry Veselé. 

Ta má se svým manželem i dva jezevčíky, kteří jsou i ve znaku jejich pražírny. Co pejsci v Helen’s coffee, jsou zde vítáni? 
Ano, psy milujeme! Máme pro ně vodu a psí sušenky z Dogcitylife.cz.

Kavárnu Helen’s coffee Hůrka najdete spolu s dalšími 43 podniky z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.