Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Ty kávo!

Dát si v okolí Anděla výběrovou kávu to už vyžaduje trochu místní znalosti a dobré orientace. Ale dát si skvělou výběrovou kávu, u toho se pobavit, a ještě ochutnat třeba mango shot, to můžete je na jednom místě – v kavárně Ty kávo!, která otevřela své dveře hostům v červnu 2020. Součástí kavárny je také venkovní zahrádka a ve spodním patře bar, který tu býval už od roku 2013. Dát si můžete také točené pivo, sklenku prosecca nebo nějaký míchaný drink. Ve večerních hodinách zde bývá i večerní program, často stand up comedy.

Již v 90. letech bývala v ulici Jindřicha Plachty na pražském Andělu kavárna. Tehdy se tedy ještě nejmenovala Ty kávo!, nicméně kafe jste si zde mohli určitě dát, ale rozhodně jste se u toho nepobavili vtipnými kávovými slovními hříčkami, tak jako tomu je dnes. „Naši hosté se mohou potěšit i originálními designy interiéru od výlohy až po cukříky se slovními hříčkami,“ říká majitel kavárny Jakub Zachoval. Narazíte zde například na osobnosti jako jsou Kafel Gott, Batch Brews Lee, Kurt Kofein, Tom Pocukruise nebo Zdeněk Svařák.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Knihu kaváren považuji za přínosný projekt. Propojuje lidi, kteří mají opravdový zájem o kávu se zajímavými podniky. Líbí se mi to. Je to samozřejmě také cesta, jak se dostat do povědomí dalším zákazníkům.

Kdy byla kavárna otevřena? 
Kavárna Ty kávo! tak, jak jí můžete navštívit dnes, poprvé otevřela v červnu 2020. Nicméně na tomto místě jsem provozoval od roku 2013 bar ‚Bar…coming soon‘. Ale vlastně celou dobu jsme tak trochu pokukovali i po denním kavárenském provozu. Historicky je na tomto místě kavárna již od 90. let.

Proč by lidé měli kavárnu Ty kávo! navštívit?
Myslím, že by měli přijít hlavně na skvělou kávu a užít si příjemné prostředí. Potěšit mohou i originální designy interiéru, od výlohy až po cukříky s kávovými slovními hříčkami. Několikrát týdně také nabízíme večerní program ve spodním patře, často stand up comedy, ale nejen to.

Máte v nabídce nějakou specialitu, na kterou k vám lidé chodí?
Ne, že bychom se cítili jako vynálezci mango shotu, možná ho nabízejí i jinde, ale až k nám přijdete, dejte si ho. Budete příjemně překvapeni. A až to začne frčet, jako kdysi začal espresso tonic, budete moct s přehledem říct: ‚Jasně, to znám!‘

Jakou kávu nabízíte? Spolupracujete s jednou pražírnou nebo značky na mlýnku měníte?
Naším hlavním dodavatelem kávy je pražírna Nordbeans, pro alternativní přípravu kávy jich ale točíme více. Je to například také Chroast, Los Muertos, Birdsong. Ode všech pražíren nabízíme i zrnkovou kávu.

Může se u vás zákazník i najíst?
Ano, samozřejmě, i když nevaříme. Velmi oblíbené jsou naše zapečené obložené chleby, nabízíme též hot dogy, ty i ve vegetariánských či veganských variantách. A ke kávě si samozřejmě můžete vybrat ze široké nabídky sladkých dezertů.

Máte dětský koutek nebo něco na zabavení dítěte, aby si rodiče v klidu vychutnali kávu?
Dětský koutek nemáme, ale pokud přeje počasí je možnost sedět i venku, případně u dětí velmi dobře na zabavení funguje naše pexeso s kávovými osobnostmi typu Kafel Gott, Kurt Kofein nebo Tom Pocukruise. 

Jste také dog-friendly?
Ano, to jsme. Velmi.

Může si k vám člověk přijít sednout i na pracovní schůzku nebo prostě jen tak pracovat? 
Jistě, proč ne. Wi-fi, elektřinu a kávu máme.

Kolik máte zaměstnanců?
Celkově náš tým tvoří zhruba osm lidí, včetně brigádníků. Všichni se snažíme udržovat v kondici, abychom mohli poskytnout maximálně kvalitní servis. 

Pořádáte tedy pravidelná školení zaměstnanců?
Znalost produktu je základ! Na školení spolupracujeme s našimi dodavateli.

Jak dlouho pracujete s kávou vy? 
Vzdělání v oboru nemám, ale v gastronomii jsem již deset let. 

Co vás na vaši práci baví nejvíc?
Jasný a viditelný výsledek práce, spokojený zákazník a poměrně zřetelná příčinná souvislost mezi snahou, pílí, nápady a výsledky.


Kavárnu Ty kávo! najdete spolu s dalšími 43 podniky z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.