Novinky      Tombola: Podpořte s námi farmářky v Nikaragui

Tombola: Podpořte s námi farmářky v Nikaragui

2018

Zakupte si lístek do tomboly a pomozte nám podpořit tři vybrané kávové farmářky v Nikaragui. Jednou z novinek, kterou jsme si pro vás letos připravili, je i tombola, jejíž výtěžek jsme se rozhodli věnovat na pomoc přímo do jedné z tradičních oblastí pěstování kávy.

Zapojit se můžete koupí lístku přímo na festivalu, a to po celou dobu konání akce. Lístky do tomboly budou v prodeji v hale 13, přičemž cena jednoho lístku je 30 Kč, čtyři lístky pak můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu 100 Kč. Pokud si vylosujete výherní lístek, dostanete cenu hned na místě. Připraveny jsou pro vás například KeepCupy, vermikompostér Urbalive, káva, nebo kniha Petry Veselé, takže se máte na co těšit.

Výtěžek z tomboly poputuje na Nikaragua Women’s project Aranjuez. Jedná se o projekt na podporu tří farmářek z Nikaraguy, konkrétně z horské oblasti Aranjuez nad městem Matagalpa. Norma Andrea, Maria Delfina a Dona Marta pěstují červenou kávu Cattura a Catimor, která je následně ručně sbíraná a promývaná. Jejich farmy leží ve výšce 1200–1400 m.n.m.

Proč jsme se rozhodli podpořit právě tento projekt?

Zuzana Černá, která se aktivně podílela na předchozích ročnících Prague Coffee Fesitvalu, se před několika lety odstěhovala do Nikaraguy. Tam prohlubovala své znalosti v oblasti pěstování kávy a zároveň se je místím obyvatelům snažila předávat. Právě Zuzana, trojnásobná mistryně České republiky v cuptastingu, zde byla schopná organizovat degustace a posléze spolu se svým mužem Chepem pracovat na další informační podpoře konkrétních farmářů.

Během svého působení se Zuzaně a Chepemu podařilo dát dohromady skupinku tří místních farmářek – Normu Andreu, Marii Delfinu a Donu Martu. Všechny tři ženy vlastní malé farmy, na kterých kromě kávy pěstují i zeleninu či květiny. Káva je pěstována pod vzrostlými stromy a banánovníky. Snaží se o vysokou druhovou pestrost a současně s tím i o udržení přirozeného prostředí pro zvířata. Díky spolupráci se Zuzanou a Chepem se podařilo připravit první export kávy od těchto farmářek do České republiky.

Na co konkrétně budou finanční prostředky poskytnuty?

Aktuálně je Nikaragua v těžké politické i ekonomické krizi. Blíží se sklizeň kávy a malé farmy těchto tří farmářek mají nedostatečné technické zázemí. K propojení mezi farmářkami a Českou republikou dochází prostřednictvím Zuzany a Chepeho. Známe tedy přesnou situaci na místě a jsme schopni zajistit, že se všechny vybrané prostředky k ženám opravdu dostanou a pomohou jim k nákupu technického vybavení pro zlepšení procesu sušení a dalšího zpracování kávy. Pozitivní je navíc fakt, že díky novému technickému vybavení stoupne také kvalita kávy a zároveň její prodeje.

<< Lokalita, ve které farmářky žijí >>

Sponzoři

Hlavní partneři