Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Vratislavka café

Vratislavka café: místo, kde se snoubí káva a kultura. Když se od nádraží v Roztokách u Prahy vydáte po silnici do kopce směrem na staré Roztoky, po pár metrech narazíte na malebnou vilu se secesní fasádou, ve které bydlela například kněžna z Brandensteinu, nebo Vratislav z Mitrovic, po němž byla stavba pojmenována.  Už víte? Ano, řeč je o vile Vratislavka, ve které dnes najdete kavárnu s rozlehlou, klidnou zahrádkou, milou obsluhou a velmi často i bohatým kulturním programem. Je libo šálek výběrové kávy nebo raději vychlazené únětické pivo a koncert?

Divadlo, kino, výstavní síň, koncertní sál, místo setkávání nejen roztockých milovníku dobré kávy – to vše je Vratislavka café. Kavárnu si zde v roce 2019 otevřela Tereza Kněžourková s manželem. „Dva roky jsme to plánovali, v Roztokách nám chyběla kavárna s precizně připravenou výběrovkou. A lákalo nás mít otevřený prostor, kulturní hub. A vlastně to bylo také na popud místní komunity, která potřebovala prostor pro krásnou velkou akci. Otevřeli jsme děsně narychlo a mezi dvěma lockdowny. Prostě punk,“ vzpomíná majitelka a vrchní ochutnávač kávy.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Výlety za kávou jsou nám velmi sympatické. A Vratislavka je láska. Prostě jasná volba.

Proč by tedy měli lidé vaši kavárnu navštívit?
Protože máte chuť na kafe a do Berlína je ještě daleko. Ale vážně. Ono stojí za to navštívit i samotný dům, který tu stál už v 18. století. Secesní fasádu dal Vratislavce před 100 lety ředitel pražského magistrátu, bydlela tu taky kněžna z Brandensteinu, nebo Vratislav z Mitrovic, jehož jméno vila nese. Tohle místo má neuvěřitelný genius loci. 

Když už jste to nakousla, vy ve vile i bydlíte. Není to občas náročné? 
To je pravda, bydlíme v patře nad kavárnou. Když jsme Vratislavku otevírali, připravovala jsem se na omezení soukromí, na to, že je to služba pro všechny, a ne vždy to bude lehké. Ale zatím to vypadá, že asi přitahujeme jenom prima lidi. A pak všechny akce, které máme tu čest tady pořádat. Máme doma divadlo, kino, koncertní sál a výstavní síň, za to všechna ta dřina stojí!

Co vás vedlo k tomu otevřít kavárnu v takovém prostoru?
Dlouhá léta jsem prožila na Letné, kavárny jsou můj druhý domov. V Roztokách nám ale kavárna s precizně připravenou výběrovkou chyběla. Dva roky jsme to tedy plánovali. A vlastně to bylo také na popud místní komunity, která potřebovala prostor pro krásnou velkou akci. Otevřeli jsme děsně narychlo a mezi dvěma lockdowny. Prostě punk. 

Jak bylo složité toto období omezení a zavření provozu zvládnout?
Původně jsme chtěli po dobu omezení úplně zavřít, nejsme na hlavní tepně a lidé chodí posedět, ne na kávu s sebou. Ekonomicky to nedávalo smysl. Ale nakonec jsem okýnko otevřela a byla jsem tam já i s miminem. A lidi přišli na zahrádku i v prosinci!

Zpět ale ke kávě. Jakou nabízíte? 
Zakotvili jsme u litoměřického Zobana, je to malá a skvělá pražírna, kterou znám dlouho a nabízí stabilně vyladěnou kávu. I Brazílie, která obecně bývá konzervativní, má u Zobana kompletní chuť včetně ovocných tónů. To je na espresso, speciálně do mléčných nápojů, paráda.
Na alternativní přípravy se nabídka mění, co týden, střídají se země i chutě – kromě jogurtové Indonésie, na kterou s láskou vzpomínáme, jsme měli na mlýnku třeba suchý Honduras s rajskými jablíčky. A prodáváme i zrnkovou kávu na doma.

Máte nějakou specialitu, za kterou se vaši zákazníci vracejí?
Vymýšlíme různé sezónní legrace, jako espresso s naším vaječným koňakem, svařák s domácím karamelovým kořením, čerstvý čaj přímo ze záhonku s medem tady z vrchu Řivnáče. To je asi společný jmenovatel, všechno je hodně domácí, hledáme lokální a bio produkty. Máme tři děti, ty jsou stálými hosty a hlavními ochutnávači. To je závazek. 

Takže se u vás i najíme? 
Zatím máme domácí dorty, koláče z Klecan, makronky ze Suchdola a jiné mlsky, snažíme se mít bezlepkovou a vegan variantu. K pivu třeba quiche, hermelín nebo zapečený bagel. O víkendu jsou brunche. A do budoucna máme v plánu polévky. 

Zmiňovala jste, že máte tři děti, takže předpokládám, že malí hosté si u vás také přijdou na své?
Jsou tu knížky a košíky s hračkami, které vždycky skončí uprostřed místnosti. Dětský koutek je vlastně oxymóron – děti si zařídí, aby byly v centru. (smích)

Jste také dog-friendly?
Jasně. Ve Vratislavce jsme velmi přátelští. Nejen ke psům!

Vzhledem k velkorysým prostorám předpokládám, že je Vratislavka oblíbená i pro různá pracovní i rodinná setkání, že?
Součástí kavárny je salonek, který pronajímáme na kroužky, porady, narozeniny. Sednout si jen tak s počítačem nebo kolegou se dá taky kavárně nebo na zahradě, wifi tu je.

Kolik máte baristů?
Je nás v týmu 8, strašně fajn parta lidí. 

Míváte pravidelná školení?
Ano, jeli jsme třeba do vinohradského espresso baru Coffeespot, což jsou naši kolegové, a samozřejmě jsme v pravidelném kontaktu se Zobanem – řešíme recepty, údržbu strojů, všechno, co může posunout přípravu zase o kousek dál. Majitel Michal Ptáček je nejen nadšený kávomilec, ale moc prima člověk, se kterým je radost se poradit. Cuppingy jsme zatím dělali jen pro nás, ale plánujeme je časem i pro hosty. Protože povídání nad kávou o kávě, to je sen!

A co vaše zkušenost s kávou? Říkala jste, že vás hodně ovlivnila Letná…
Ano, prožila jsme tam dlouhá léta a v místních kavárnách byla jako doma. Chutě se mi postupně tříbily, mám hodně zmlsaný jazyk, a to nejen co se kávy týče. Kávové standardy pro Vratislavka café nastavili naši partneři, a snažíme se ke kávě přistupovat s pokorou a respektem. Vážíme kávu na vstupu i výstupu, denně čistíme mlýnek, zakládáme si na preciznosti. A já se snažím jako houba nasávat další informace. Vždycky je, co se učit.

Podnik Vratislavka café najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.