Kavárny / Kniha kaváren,  Novinky

Kniha kaváren 2021: veloCAFÉ

Jízdní kolo a výběrová káva rozhodně jde dohromady! veloCAFÉ vás přesvědčí.

Špičková výběrová káva, domácí limonády, dorty, nejlepší vína z Moravy, Rakouska a Itálie, příjemné prostředí historického domu ze 17. století přímo na náměstí a v létě dokonalá zahrádka v podloubí, kde vám nikdy nebude vedro. To vše je kroměřížské veloCAFÉ, které své první zákazníky přivítalo po náročné rekonstrukci v květnu 2015. Kromě gastronomického zážitku, ale stojí kavárnu navštívit také proto, abyste „potkali“ kávovou legendu, kterou prostě musíte vidět při práci. Tou legendou je FAEMA E61 – dvoupákový kávovar, který už toho opravdu hodně zažil, ale kávu dělá pořád fenomenální.

Velociped, jízdní kolo, bicykl nebo prostě jedno kolo – jedno takové visí i na zdi kavárny v Kroměříži na Velkém náměstí, která se jmenuje jak jinak než veloCAFÉ. A není to jen taková náhoda… u kavárny mají cyklisté často sraz a vyráží odsud jen tak na vyjížďky, ale ani nějaký ten závod nebo časovka rozhodně není výjimkou, navíc i majitel kavárny Zbyněk Vondruška je nadšený cyklista.  „Kromě toho jsem už 30 let aktivním příjemcem kofeinu, takže otevřít si kavárnu mi přišlo jako dobrý nápad. Na mojí práci mě nejvíce baví reakce a radost zákazníků, kteří se k nám pravidelně vrací a inspirují nás,“ prozrazuje.

Proč jste se ve veloCAFÉ rozhodli zapojit do projektu Kniha kaváren 2021?
Poprvé nás požádali naši zákazníci, kteří si přáli, abychom byli v Knize kaváren uveřejněni. Vlastně, abych byl úplně přesný, tak nás zákazníci do knihy přihlásili a pak nám to jen oznámili.

Proč by k vám do měli zákazníci zavítat?
Protože si sami pečeme a vyrábíme dezerty, skvělé slané tyčinky, sirupy do limonád. Protože kávu připravujeme na kávové legendě FAEMA E61 a protože máme skvělá vína z Moravy od našeho privátního vinaře.

A kdybyste měl říct jednu specialitu, na kterou vaši hosté nejraději chodí? 
To bude těžké určit jen jednu. Rozhodně jsou to dezerty z naší kuchyně, ale stejně tak i druhý mlýnek, kde máme pravidelně v nabídce výběrové kávy a mnoho ze zákazníků také miluje atmosféru naší kavárny a podloubí zahrádky. 

Tak to jste dozajista i dog-friendly?
Pokud je pes people-friendly.

Máte i dětský koutek, aby se u vás zabavili i ti nejmenší? 
Ano, máme u nás vymezené místo i pro naše nejmenší fanoušky. Víme, že to prostě funguje. Pravidelně si u nás hosté domlouvají pracovní schůzky, ale výjimkou nejsou ani firemní školení nebo večírky v našem sklepě. Místa máme pro všechny dost. 

Můžeme se u vás i najíst? 
Denně vaříme zeleninové krémové polévky. Na menu ale máme i tradiční míchaná vejce, toasty, panini, chléb s avokádem, nebo třeba naši játrovou paštiku.

A teď konečně ke kávě. Jakou máte? 
Spolupracujeme s více pražírnami, naší podmínkou jsou kávy direct trade a výběrové kávy. K hlavním partnerům patří La Boheme Café, Doubleshot, Hasbean a Coffee Source.

Kdo nám kávu připraví? 
Na hlavní pracovní poměr je nás tu celkem sedm, máme stejný počet studujících brigádníků, kteří s námi pracují několik let (od střední po konec vysoké školy). 

Školíte se pravidelně?
Ano, pořádáme školení přímo v partnerské pražírně La Boheme Café.

Říkáte, že jste majitelem kavárny, baristou, manažerm, opraváře a že máte ještě mnoho dalších funkcí. Co vás na vaší práci baví nejvíce? 
Reakce a radost zákazníků, kteří se k nám pravidelně vrací a inspirují nás.

veloCAFÉ je jednou ze 44 kaváren z celé České republiky, kterou najdete v Knize kaváren 2021.
Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.