Kavárny / Kniha kaváren,  Novinky

Kniha kaváren 2021: mamacoffee Podolská

mamacoffee Podolská je kávovým přístavem u Vltavy v Praze.
Otevřeli v prosinci 2020, tedy v době, která startu nových gastronomických podniků tak úplně nepřála. I přesto se však velmi brzy kavárna mamacoffee Podolská stala oblíbeným útočištěm mnoha místních milovníků kávy i těch, kteří se vydali na procházku kolem břehu Vltavy a potřebují coffeebreak a něco sladkého k zakousnutí.

V pražském Podolí je jen málo míst, kde si můžete příjemně posedět se šálkem skvělé výběrové kávy s příběhem. mamacoffee Podolská, která nabízí výhradně kávu z vlastní mamacoffee pražírny, je jedním z nich. „U každé kávy přesně víme, odkud pochází. Díky našim kávovým projektům a přímé spolupráci s kávovými farmáři známe celou cestu každé kávové třešně od okamžiku, kdy ji sběrači na plantáži utrhnou, až do okamžiku, kdy kávové zrno nameleme a připravíme z nějak kávu,“ říká Anna Hořejší, provozní kavárny.


mamacoffee Podolská je jednou z kaváren, které se zapojily do projektu Kniha kaváren 2021. Proč? 
Hlavním důvodem bylo asi to, že jsme jediná kavárna svého druhu v Podolí a také proto, že pro milovníky kvalitní kávy z těchto končin určitě stojíme za návštěvu. Návštěvníci z dáli k nám zase mohou podniknout pěknou procházku kolem břehu Vltavy.

Na co se tedy mohou lidé, kteří vaši kavárnu navštíví, těšit?
Jako jedna z mála kaváren na Praze 4 nabízíme kvalitní kávu, u které je známa celá její cesta od třešně až po výsledný produkt v podobě kávy, kterou si u nás zákazník vychutná. Zároveň si myslím, že je velkým lákadlem i přátelská, až rodinná atmosféra, která u nás v kavárně panuje.

mamamcoffee má vlastní pražírnu, máte na mlýnku i jinou kávu?
Kávu nabízíme pouze vlastní. To má jednu nespornou výhodu, a to tu, že každý barista, který kávu připravuje, ví přesně, odkud káva pochází, jaké procesy zpracování podstupuje. Máme samozřejmě i všechny informace o každé kávě od našeho pražiče, kterému zároveň můžeme dávat i zpětnou vazbu a tím se neustále zlepšovat. Kávu na mlýnku tak máme stále od stejné „značky“. Obměňujeme však téměř každý den různé kávy z různých zemí a farem, se kterými mamacoffee spolupracuje.

Jaká káva je u vašich zákazníků nejoblíbenější?
Rozhodně cappuccino, zákazníci k nám ale rádi zajdou i na filtrovanou kávu.

A máte ke kávě i něco sladkého? 
Jistě, na menu máme zákusky z naší mamacoffee pekárny. K nejoblíbenějším patří taková klasika – skořicový šnek a výborné čokoládové brownies. 

To bude určitě velmi oblíbené i u dětí. 
To rozhodně. Děti jsou u nás v kavárně vždy vítány. Ačkoli nemáme přímo dětský koutek, protože jsem velmi malá kavárna, máme zde různé karetní a deskové hry, pro zahnání nudy. Ty jsou poměrně dost oblíbené a využívané. Na své si u nás přijde skutečné každý. Potřebujete si v klidu u kávy vyřešit pracovní povinnosti nebo sejít se s obchodním partnerem – není problém. A pokud máte pejska, nebojte se přijít ani s ním. Psi jsou u nás vždy vítáni, v jakémkoli množství. (smích) Misku s čerstvou vodou pro ně naši baristé vždy rádi nachystají. 

Kolik lidí v kavárně pracuje? 
Celkem máme 11 zaměstnanců. 

A co máte na své práci ráda vy? 
Kromě přípravy kávy a komunikace se zákazníky, je to především rozmanitost a možnost růstu. V mamacoffe jsem začínala v 16 letech u mytí nádobí, postupem času jsem se stala baristkou, vyzkoušela jsem si ale třeba i práci mamacoffee kurýra a vozila jsem po Praze objednávky z našeho mamacoffee e-shopu. Poprvé jsem se tak dostala k řízení dodávky, to byl skutečně zážitek. 

Když mluvíte o možnosti profesního růstu. Pořádáte pro své zaměstnance nějaká školení či cuppingy?
Každý nový zaměstnanec musí povinně podstoupit dvě zhruba čtyřhodinová vstupní školení, kde se naučí pracovat s mlýnkem, mlékem, dozví se informace o firmě a o zahraničních projektech s farmáři a poprvé si vyzkouší i cupping. Každý z našich zaměstnanců má také možnost vymyslet si téma, o kterém se chce dozvědět něco navíc a domluvit se s naší firemní školitelkou na realizaci školení. Může to být cokoliv – od cuppingu, přes degustaci vín z naší nabídky, po různé alternativní přípravy kávy. 


mamacoffee Podolská najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.