Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Kavárna Klícka

Kavárna Klícka v Klecanech je pro mnohé splněným snem.

Otevřeli uprostřed karanténních časů, ale i tak si velmi rychle dokázali vybudovat stálou klientelu a širokou základnu fanoušků, kteří milují jejich kafe, dorty a koláče. Za rok svého „otevření“ si už ale prošel mnohými zkouškami – slavnostní otevření, pár dní plného provozu, zavření, okénkový provoz, omezená kapacita. I tak je ale klecanská Kavárna Klícka stala bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších cílů místních obyvatel, ale i výletníků.

Kavárna Klícka je přesně to, co ve středočeských Klecanech chybělo. Je to takový splněný sen pro mnohé kávové nadšence, milovníky sladkého pečiva a domácích limonád, ale i pro ty, kteří si prostě jen tak v příjemném prostředí rádi posedí a popovídají s kamarády. „Na práci v kavárně mě baví ta pestrost. Mluvit s lidmi, připravovat kávu, experimentovat, zdokonalovat se v baristickém umění, prostě všechno. Během dvou let praxe se ze mě, z milovníka kávy a kávového nadšence, stala kavárnice. Plním si svůj sen,“ prozrazuje s úsměvem spolumajitelka Klícky Heda Hovorková.


Kavárna Klícka je jednou z kaváren zapojených do Knihy kaváren 2021. Proč jste se rozhodli stát se součástí tohoto kávového projektu?
My jsme otevřeli kavárnu v době covidové. Už jen to, že nás zákazníci nominovali je pro nás čest i závazek, takže něco takového odmítnout, byli bychom sami proti sobě.

Doba covidová je bohužel poměrně dlouhý časový úsek. Kdy přesně to bylo? 
Rekonstrukce původního prostoru začala přesně 14 března 2020, tedy v den, kdy nastal první lockdown. Po mnoha peripetiích jsme otevřeli provoz 24. listopadu a pár otevřených dnů jsme si užili. Bohužel to ale bylo oslova pár dnů, protože pak udeřil PES a my jsme elegantně přešli do okénkového provozu. Takže třeba zimu ‚uvnitř‘ teď zažíváme úplně poprvé. 

Proč by měli lidé Klícku navštívit? 
Protože naši práci děláme rádi, protože nás to baví a troufám si říct, že je to vidět na každém kroku, i v detailech. Kavárna vznikla i díky obrovskému nasazení spousty místních profíků, kteří jinak ‚žijí svůj profesní život‘ v Praze. Otevírat kavárnu na malém městě totiž nejde s vidinou velkého zisku, spíše velkého dobrodružství a splnění si svých snů.

Lidé se k vám ale naučili chodit velmi rychle. Co si dávají nejraději? 
U nás se to dělí na dvě skupiny hostů, které se skvěle doplňují. Většina místních by nás nejraději převlékla za cukrárnu, milují dorty a zákusky. K nejoblíbenějším rozhodně patří naše kmenové dorty – mrkvový, perníkový, višňový. Ty ale doplňujeme i sezónními specialitami. Druhá skupina zákazníků se k nám vypravuje přes víkend a ve volných dnech. Většinou se stáváme cílem výletů, nebo takovou občerstvovací mezizastávkou. Tihle výletníci nejvíce oceňují naše pečení, tedy naše jsou koláče, šneky, vdolky nebo kynuté buchty. Kopírujeme sezónu, takže v zimních měsících u nás všude ucítíte chuť a vůni povidel – hruškových, jablečných, švestkových. 

To musí milovat i děti. Máte dětský koutek? 
Úplně vyhrazený prostor nemáme, na to jsme prostorově moc malí, ale máme dětské knížky (i dospělé tedy) a pastelky. A stejně jako děti, mají u nás své místo v kavárně i pejsci a jsme moc rádi, když si v jejich přítomnosti dokážou ostatní hosté kávu vychutnat. 

Když už je řeč o kávě. Jakou nabízíte? 
Na espressovém mlýnku máme stabilně Coffee Source, jejich Brazílii. Svou kávovou komunitu teprve budujeme, takže se snažíme postupovat pomalu a pokorně. Naopak na filtru si už trochu víc hrajeme. Stabilně spolupracujeme s pražírnami Dos Mundos a The Naughty Dog, ale dáváme prostor i menším pražírnám, které nás osloví.

A co když mě u vás přepadne i hlad a nemám zrovna chuť na sladké?
To vůbec nevadí. Míváme polévku a slané koláče. Na menu bývá také paštika či pomazánky, ale ty většinou v létě, kdy se odlehčuje v menu. 

Takže vlastně není problém u vás strávit celý den, třeba při práci…
Určitě není, a dokonce s možností pracovat od nás z kavárny máme bohaté zkušenosti.  V rámci covidového lockdownu jsme provozovali i co-working, naše provozní místnost má silné pokrytí internetem, takže po dohodě lze využít i tento prostor. 

Kolik zaměstnanců vůbec Kavárna Klícka má?
Zde máme ještě co dohánět, v tuto chvíli máme vyškolené tři baristy, a po prvním bouřlivém roce chceme právě letošní rok 2022 věnovat širšímu baristickému záběru všech členů týmu.

Kavárnu Klícka najdete spolu s dalšími 43 kavárnami z celé České republiky v Knize kaváren 2021, která je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.