Kavárny / Kniha kaváren

Kniha kaváren 2021: Budiž kafe

Dát si výběrovou kávu ve Vsetíně a jeho okolí není úplně jednoduchá věc, a narazit na espresso bar už vůbec ne. Ještě do nedávna to bylo vlastně nemožné. V březnu 2020 ale v centru Vsetína otevřela malá kavárna s příznačným jménem Budiž kafe. Ačkoli načasování, tedy otevřít týden před vyhlášením nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru, nebylo úplně nejšťastnější a nikdo tenkrát nevěděl, co bude, dnes už podnik patří ke stálicím města a milovníci kávy si v něm přijdou na své. 

Zámek, hvězdárna, regionální muzeum, Panská zahrada – to vše určitě musíte navštívit, když zavítáte do Vsetína. Ale pozor, takové objevování krás města bývá občas docela vyčerpávající. Když vás najednou přemůže únava, je tu jedno místo, kam se můžete uchýlit. Výběrová káva a něco sladkého na zub z kavárny Budiž kafe vám zaručeně dodají energii. „Kuchyň u nás zatím bohužel nenajdete, ale něco dobrého na zub jako třeba Honzovy buchty, banánový chlebíček nebo cookiesky to jistí. Protože prázdno v žaludku u kávy prostě nedělá dobře,“ říká Miroslav Valtr, vedoucí kavárny.


Proč jste se rozhodli zapojit do projektu Knihy kaváren 2021?
Je to pro nás zajímavý projekt, nadšenecký, a rovněž je to velká pocta být v takové knize.

Proč by měli lidé Budiž kafe navštívit?
Nejbližší výběrovka je 30 kilometrů daleko. Držíme koncept malého espresso baru, který je ve větších městech docela běžný, ale na maloměstě je výjimkou.

Takže jste ve Vsetíně takovými průkopníky výběrové kávy?
V podstatě ano. Místní jsou spíše konzervativní, takže v oblibě jsou nejvíc kávy na bázi espressa. Ale své místo na výsluní si už čím dál více  získává i filtr – batch brew, nebo sezónní nápoje, například v létě nabízíme mango shot. 

Jste poměrně malá kavárna, máte i kuchyň a připravujete třeba snídaně?
To bohužel zatím ne. Ale ke kávě se u nás najde něco na zub vždy. Třeba Honzovy buchty, banánový chleba, nebo cookiesky.

Jakou kávu nabízíte? Spolupracujete s jednou pražírnou nebo značky na mlýnku měníte?
Od založení spolupracujeme s Litoměřickou pražírnou Zoban, kterou držíme na mlýnku i na balíčcích. Občas ale na zpestření přiobjednáme zrna i od jiných tuzemských pražíren. 

Když vám na kávu přijdu s dítětem, máte něco s čím se může zabavit?
Na dětský koutek jsme sice moc malincí, ale v patře, kde máme posezení se nějaká knížka pro děti najde. Nejlépe ale zabavíme děti našlehaným mlékem. Malá pozornost do malého kelímku, která téměř nic nestojí a maminky si díky mohou v klidu vypít svou kávu.

A s pejskem k vám můžeme? 
Na dveřích je pejsek hygienicky přeškrtnut, ale pokud se slušně chová, nevyháníme jej.

Kolik se vás v Budiž kafe střídá za kávovarem?
Aktuálně máme celkem tři baristy. 

Pořádáte pro ně školení, aby vaše káva byla skvělá? 
Skrze covidovou dobu jsme měli zatím jen dvě školení s pražičem, se kterým spolupracujeme. Cuppingy a svoje školení pořádáme tedy docela nepravidelně, zatím v tom nacházíme systém.

Jaké máte s kávou zkušenosti vy? 
V Budiž kafe jsem od samého začátku a už předtím jsem se v kávovém světě pohyboval. Myslím, že to je tak šest let. 

Co vás na práci baví?
Rozmanitost kávových chutí a úsměvy lidí. Budiž kafe je jednou ze 44 kaváren z celé České republiky, kterou najdete v Knize kaváren 2021. Ta je takovým malým průvodcem po zajímavých podnicích s výběrovou kávou. Kromě základních informací a tipů, kam na skvělou kávu zajít, získávají navíc majitelé knihy v každé z kaváren i jeden kávový nápoj zdarma (tedy pokud s sebou knihu mají ☺). Při vašich kávových toulkách si ji proto nezapomeňte přibalit do kabelky či batohu.