NezařazenéNovinky      Děkujeme za nikaragujské farmářky!

Děkujeme za nikaragujské farmářky!

2019
Margarita s tričkem z PCF

Každoročně chceme, aby festival co nejvíce propojoval konkrétní milovníky kávy s kávovými profesionály. Proto jsme od prvních ročníků festivalu spolu s partnery přiváželi konkrétní kávové farmáře z Guatemaly, Panamy nebo Brazílie. V posledních letech jsme začali intenzivně spolupracovat i s projektem Coffee Embassy EU v Nikaragui. Nejen díky personálnímu propojení se Zuzanou Černou, ale i díky tomu, že to je jeden z projektů, které nás baví tím, že opět předává znalosti od baristů k farmářům a naopak. Propojuje intenzivně konkrétní pražírny s konkrétními farmáři a to nejen nákupem kávy, ale i prací s farmáři, školeními, společnými experimenty i zpětnou vazbou.

Kávový projekt v Nikaragui

Projekt v Nikaragui Zuzana a její partner Chepe představili na kávovém festivalu v roce 2017 a jeho výsledky mohli návštěvníci ochutnat prostřednictvím cuppingů během loňského festivalu. Na letošním ročníku jsme se rozhodli farmářky projektu podpořit a s partnery z mnoha kávových firem uspořádali charitativní tombolu. Za dva dny festivalu vynesla úžasných 42 050Kč.

Smyslem bylo 100% výtěžku tomboly věnovat na technickou podporu konkrétních kávových farmářek v Nikaragui. To se díky existujícímu projektu podařilo a Chepe na místě zajistil celkovou logistiku projektu.

Konkrétně se podařilo podpořit čtyři farmářky kávy a jejich rodiny.

Pro Normu Andreu jsme nakoupili a dovezli materiál pro fermentaci kávy a další stavební materiál pro zpracování kávy na farmě.

Norma Andrea_wet mill, with no place for ferment the coffee

Dora a Miguel se rozhodli opravit betonové nádrže a vodní kanálek pro promývání kávy a postavit konstrukce a sítě na sušení kávy.

Dora and Miguel_they will use the cement for cover the wash area

Maria Delfina prostředky investovala také do vyčištění a zkvalitnění promývacího betonového kanálu a především zlepšení kvality betonu. Proběhla oprava dřevěných konstrukcí u promývání kávy a stavba rámů a sítí na sušení kávy. Rozhodli jsme se podpořit i nákup vybavení nesouvisejícího jen s kávou a to sice toalety pro její postiženou dceru.

Pro Margaritu jsme nakoupili materiál na novou střechu a trubky pro rozvody vody při promývání kávy na farmě.

Projekt pokračuje dál

Momentálně Chepe s farmářkami spolupracujeme na probíhající sklizni. Dokončuje technické změny a snaží se o další zlepšení celkových podmínek na farmách. Zároveň objíždí jednotlivé farmy a asistuje při sběru, zpracování i během dalších částí produkce.

Opět organizuje společné degustace, navrhuje konkrétní zlepšení jak ve sběru, tak ve zpracování káv. Zároveň samozřejmě plánuje výkup a export těchto konkrétních káv do České republiky. Protože je momentální cena kávy na světovém trhu extrémně nízká pohybuje se výkupní cena těchto káv skoro na dvojnásobku běžných výkupních cen v oblasti,  spolu s technickou podporou a expertními znalostmi Chepeho tak farmáři získávají výraznou podporu. Jak říká Chepe, „za několik málo let našeho projektu v Aranjues, získaly místní farmářky více podpory a pozornosti než měly za více než desítky let předchozích spolupráce“.

Právě projekty takového typu mají možnost reálně změnit situace zcela konkrétních farmářů a dát jim mnohem větší smysl proč kávu vůbec pěstovat. Je to jeden z mála optimistických momentů v momentální nikaragujské realitě a o to má větší smysl jej podpořit.

Děkujeme!

 

 

Sponzoři

Hlavní partneři